04.06.2020
PL EN
19.11.2018 aktualizacja 19.11.2018

Deep Flow zwycięzcą pierwszego w Polsce Copernicus Hackathonu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Deep Flow - innowacyjne oprogramowanie służące do pozyskiwania informacji ze zdjęć satelitarnych - wygrało w sobotę pierwszy w Polsce Copernicus Hackathon - międzynarodowe wydarzenie, organizowanego w 20 miastach Europy z ramienia Komisji Europejskiej

W finale Copernicus Hackathon zaprezentowały się trzy najlepsze ekipy wyłonione we wcześniejszym etapie regionalnym, w trzech miastach – Lublinie, Krakowie i Warszawie - poinformowali organizatorzy wydarzenia w przesłanym PAP komunikacie.

Program Copernicus to największy światowy program obserwacji Ziemi. Dostarcza dokładnych, aktualnych i dostępnych w przystępnej formie dla informacji dotyczących m.in. stanu lądów, stanu wód, stanu atmosfery, zmian klimatu, sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych oraz bezpieczeństwa. Dane pozyskiwane z satelitów konstelacji Copernicus wykorzystuje się więc m.in. w budowie planów zagospodarowania przestrzennego, a także przy realizacji celów wynikających z inteligentnych specjalizacji regionów. Program realizowany jest przez Komisję Europejską.

Zadaniem uczestników hackathonu było zaprojektowanie aplikacji opartej o dane pochodzące z satelitów obserwacyjnych programu Copernicus, odpowiadającej na zagadnienia zawarte w Regionalnej Strategii Innowacji (program Unii Europejskiej) poszczególnych województw. W Lublinie zawodnicy skupiali się na Inteligentnych Specjalizacjach Lubelszczyzny, w Krakowie – Małopolski, a w Warszawie – Mazowsza.

Ekipy przez tydzień dopracowywały wyróżnione pomysły. Zadaniem finałowym była maksymalnie 3-minutowa prezentacja rozwiązania (pitch), po której jury konkursu wybrało zwycięzcę. Zwycięski zespół będzie miał okazję rozwinąć aplikację pod okiem ekspertów w 10-miesięcznym Programie Akceleracyjnym Copernicus.

KP Labs z Gliwic (startujący w pierwszym etapie w Krakowie) opracował projekt Deep Flow umożliwiający pogłębioną analizę dużych zbiorów zdjęć satelitarnych (z satelitów Sentinel i Landsat) i tym samym ułatwiający korzystanie z danych dostarczanych przez satelitów obserwacyjnych w różnych sektorach. Wykorzystując zaawansowaną technologię uczenia maszynowego, najlepszy zespół Copernicus Hackathon, za pomocą swojej aplikacji ma przygotowywać dane ze zdjęć satelitarnych oraz poddawać obrazy niezbędnej obróbce i korekcie.

Anti Bird Strike – narzędzie śledzące migracje ptaków, zaprojektowane przez zespół z Warszawy jest propozycją komercjalizacji naukowego projektu Copernicus EO4wildlife, poprzez stworzenie serwisu ostrzegawczego w przestrzeni powietrznej. Z kolei aplikacja EO Health System stworzona także przez zespół ze stolicy ma na celu szybszą diagnostykę chorób wynikających z czynników środowiskowych oraz wsparcie zarządzania ryzykiem dla zdrowia publicznego.

Zwycięski projekt Deep Flow w ramach nagrody głównej zyskał kwalifikację do Programu Akceleracyjnego Copernicus, który obejmuje 10-miesięczne indywidualne sesje z mentorem, wyjazd lidera zespołu na Bootcamp w Marsylii w grudniu tego roku, webinary i newslettery oraz wsparcie zespołu ekspertów w uruchomieniu biznesu i wejściu na międzynarodowy rynek - poinformowano w komunikacie.

Specjaliści programu Copernicus rozpoczną pracę z zespołem już w poniedziałek, 19 listopada.

Organizatorzy przewidzieli także nagrody dla pozostałych dwóch wyróżnionych projektów. Laureaci drugiego miejsca (projekt Anti Bird Strike) zostaną włączeni do programu akceleracyjnego SpaceUP BSA. W rozwoju trzeciego rozwiązania – EO Health System pomogą eksperci Astri Polska, Kapitech oraz Instytutu Geodezji i Kartografii podczas 5 godzinnych konsultacji biznesowych.

Jak podano w komunikacie, w pierwszym hackathonie Copernicus w Polsce wzięło udział 40 osób. Do rywalizacji zgłosili się zarówno indywidualni uczestnicy, którzy zostali połączeni w zespoły, jak i pełne ekipy. Wśród uczestników znalazły się osoby związane ze środowiskiem naukowym (studenci, pracownicy jednostek badawczych) oraz przedsiębiorcy, tworzący już swój rozwiązania np. w ramach start-upów.

Głównym organizatorem Copernicus Hackathon w Polsce jest firma Kapitech, mająca 20-letnie doświadczenie w konsultingu i zarządzaniu innowacją w sektorze biznesu kosmicznego.

PAP - Nauka w Polsce

agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020