02.06.2020
PL EN
24.09.2018 aktualizacja 24.09.2018

Plenerowe marsjańskie pole w Starachowicach pod Kielcami

Na potrzeby zawodów European Rover Challenge na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zostało przygotowane plenerowe pole marsjańskie. Specjalna ziemia ma rdzawy kolor i podobną zawartość hematytu, jak na Marsie.

Na potrzeby zawodów European Rover Challenge na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zostało usypany specjalny tor marsjański. "Przygotowaliśmy specjalną ziemię, która ma kolor rdzawy i ma podobną zawartość hematytu - czyli tlenku żelaza - jak na Marsie" - opowiadał Łukasz Wilczyński.

Jak tłumaczył, ziemia pochodzi z pobliskiej kopalni i wykorzystywana jest na co dzień do zupełnie innych celów. A z uwagi na fakt, że jest ciężka i twarda, jest używana jako podkład do budowy dróg.

"Najpierw oczywiście musieliśmy zabezpieczyć ten teren. (...) Musieliśmy postępować zgodnie z wytycznymi konserwatora. W związku z czym tu jest specjalny drenaż zrobiony, przygotowane są odpływy i dopiero wtedy można było nawieźć ziemię" - tłumaczył Wilczyński. Jak opowiadał, zabezpieczono także sąsiednie budynki, "żeby się nic tutaj nie pyliło przypadkowo".

Po zawodach tor musi być bardzo dobrze zabezpieczony. "Nie możemy dopuścić, aby zwietrzelina dolomitowa przedostała się poza teren zawodów. To zalecenie konserwatora. Przez cały czas do następnych zawodów tor będzie przykryty" - poinformował PAP dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki EKOMUZEUM im. Jana Pazdura w Starachowicach Tomasz Kordeusz.

Z kolei plany wykorzystania tego terenu po zawodach - zaznaczył - wiążą się każdorazowo z uzyskaniem pozwolenia konserwatora.

European Rover Challenge (ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich, skonstruowanych przez studenckie zespoły. Zwycięzcą tegorocznej edycji była drużyna "Impuls" z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach.

ERC są europejską wersją odbywającej się w Stanach Zjednoczonych znanej już w świecie nauki imprezy University Rover Challenge. ERC po raz pierwszy zorganizowano w 2014 r.

Dwie pierwsze edycje ERC odbywały się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim niedaleko Kielc. Trzecia, decyzją komitetu organizacyjnego, została przeniesiona do woj. podkarpackiego (impreza odbyła się w Jasionce k. Rzeszowa).

W tym roku impreza powróciła do woj. świętokrzyskiego i odbyła się w połowie września na terenie Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. (PAP)

ksk/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020