Do 12 sierpnia można zgłaszać projekty na Smogathon 2018

Do 12 sierpnia startupy z całego świata mogą zgłaszać swoje innowacyjne projekty dotyczące walki ze smogiem na tegoroczną edycję Smogathonu. Półfinały konkursu odbędą się w październiku na kilku kontynentach, a finał zaplanowano na 19 listopada w Krakowie.

Do tej pory do Smogathonu 2018 zgłosiły się startupy m.in. z Australii, Brazylii, Chin, Chorwacji, Izraela, Niemiec, Gibraltaru, Hongkongu, Indii, Włoch, Ugandy czy Stanów Zjednoczonych – informuje przedstawicielka organizatorów Kamila Knap.

Smogathon to inicjatywa non-profit, która powstała w 2015 r. w Krakowie. Organizatorzy konkursu poszukują najlepszych innowacji technologicznych, które walczą ze smogiem.

Pierwsza edycja była lokalnym hackathonem antysmogowym. Od ubiegłego roku inicjatywa ma zasięg globalny, a półfinały tegorocznego konkursu odbędą się w październiku w Berkeley (Stany Zjednoczone), w Londynie (Wielka Brytania), Nowym Delhi (Indie), Sao Paulo (Brazylia), Pekinie (Chiny) i w Katowicach.

Po raz pierwszy półfinał Smogathonu 2018 odbędzie się w Ameryce Południowej – w brazylijskim Sao Paulo. Według organizatorów spowodowane jest to dużym zainteresowaniem konkursem w tym rejonie świata. W porównaniu z ubiegłym rokiem zdecydowano także o przeniesieniu półfinałów z Warszawy do Katowic i z Hongkongu do Pekinu.

"Katowice to miasto, które aktywnie angażuje się w walkę ze smogiem, chcemy to docenić, dlatego półfinał w Polsce odpędzie się właśnie tam. Z kolei zorganizowanie półfinału w Pekinie to duże wyzwanie, ale zależy nam na tej lokalizacji ze względu na to, że Pekin ma ogromny problem ze smogiem, a jednocześnie niezwykle aktywnie mu przeciwdziała" – wyjaśnił założyciel i lider Smogathonu, Maciej Ryś.

Zwycięzca tegorocznej edycji ogłoszony zostanie 19 listopada podczas Wielkiego Finału, który odbędzie się w KIJÓW Centrum w Krakowie. Tak jak w ubiegłym roku na 12 finalistów konkursu czekają sesje z ekspertami z zakresu technologii, biznesu, organizacji pozarządowych i administracji oraz innowacji. Trzy najlepsze projekty otrzymają nagrody pieniężne w wysokości od 15 do 5 tys dol.

Projekty na konkurs można zgłaszać do 12 sierpnia poprzez stronę internetową www.smogathon.com. Finał wydarzenie będzie otwarty dla mieszkańców Krakowa; po zarejestrowaniu się i pobraniu bezpłatnego biletu, każdy będzie mógł poznać najlepsze innowacje technologiczne walczące ze smogiem. (PAP)

szu/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe NCBR

    Nawet 20 mln zł można uzyskać od NCBR w programie GOSPOSTRATEG

  • Współtwórczyni wynalazku, dr Magdalena Skóra z Zakładu Kontroli Zakażeń i Mykologii, Katedra Mikrobiologii, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum. Źródło: CITTRU UJ

    Polimer o właściwościach przeciwgrzybiczych – odkrycie naukowców z UJ

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera