Włochy/ Władze Rzymu nakazały obywatelom walkę z komarami tygrysimi

fotolia
fotolia

Kary od 50 do 500 euro grożą w Rzymie tym jego mieszkańcom, którzy nie przystąpią do walki z komarami tygrysimi. Władze Wiecznego Miasta wydały rozporządzenie, w którym wymieniono działania, jakie osoby prywatne mają podjąć, by ograniczyć obecność tych owadów.

Burmistrz włoskiej stolicy Virginia Raggi podpisała specjalny dekret o obowiązku walki z tym inwazyjnym, szybko rozprzestrzeniającym się gatunkiem komara, przenoszącym różne choroby.

We wprowadzeniu do rozporządzenia podkreślono, że zmiany klimatyczne, do jakich doszło w ostatnich dwudziestu latach, doprowadziły do powstania warunków sprzyjających rozprzestrzenieniu się komarów tygrysich na całym terytorium Włoch. Następnie wymienione zostały czynniki i środowisko, które ułatwiają rozród tego gatunku. Są wśród nich wysoka trawa i zarośla.

Dlatego też, na mocy decyzji rzymskich władz obywatele mają obowiązek regularnie kosić trawę w swoich ogrodach i na innych prywatnych terenach, porządkować podwórza przed domami i nie dopuszczać do powstawania kałuż oraz zalegania wszelkiej wody stojącej, bo to na jej powierzchni komary składają jaja i rozwijają się ich larwy.

Zaniedbania będą karane - ostrzegły stołeczne władze i powierzyły straży miejskiej zadanie prowadzenia kontroli we wszystkich dzielnicach i wymierzania grzywny w przypadkach niedopełnienia obowiązków.

Walka ze skupiskami komarów przewiduje także regularne spryskiwanie terenów zielonych na osiedlach mieszkaniowych, czym zajmują się służby miejskie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ mars/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera