28.05.2020
PL EN
27.03.2018 aktualizacja 27.03.2018

Konkurs KOKOS - zgłoszenia tylko do końca marca

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Autorskie konstrukcje biomedyczne, roboty, jedno i dwuślady mogą zgłaszać studenci polskich uczelni do Konkursu Konstrukcji Studenckich - KOKOS. Zgłoszenia przyjmowane są tylko do końca marca.

Konkurs Konstrukcji Studenckich organizowany jest przez Niezależne Zrzeszenie Studentów AGH od 2014 roku. Jest to ogólnopolski konkurs zrzeszający konstruktorów z najlepszych polskich uczelni. "Tak wiele projektów i wynalazków studentów nie zostaje docenionych. Chcieliśmy to zmienić i dlatego stworzyliśmy KOKOS-a" – mówi koordynator projektu Karolina Tomczyk.

Do konkursu mogą zgłaszać się studenci polskich uczelni, przed 26. rokiem życia. Konkursowi podlegają konstrukcje, czyli działające prototypy urządzeń mechanicznych. Można zgłaszać je w jednej z pięciu kategorii: Lifescience (konstrukcje biomedyczne), Spokorobo (roboty), Cars (zmechanizowane dwuślady), Motorbike (jednoślady), Sky (konstrukcje związane z poruszaniem się w powietrzu), Joker (konstrukcje, które nie pasują do innych kategorii). "Każda z poszczególnych kategorii daje całkowicie zróżnicowane możliwości konstrukcyjne. Ograniczeniem jest tylko wyobraźnia" – przekonuje Tomczyk.

Konstrukcje można zgłaszać do 31 marca za pośrednictwem strony: http://kokos.nzs.org.pl/. Znajduje się na niej również regulamin konkursu.

"Misją naszego projektu jest prosta – pragniemy pomóc studentom uczelni z całej Polski rozpowszechnić jak i rozwinąć swoje konstrukcje i wynalazki. Dzięki KOKOS-owi młodzi konstruktorzy dostają szanse na skomercjalizowanie swoich konstrukcji" – podkreśla Karolina Tomczyk. "To wielka szansa dla zdolnych studentów, aby ich projekty nie wylądowały zapominanie w szufladzie" – dodaje.

W konkursie sześciu zwycięzców (po jednym w każdej kategorii) wybierze Komisja Konkursowa podczas obrad w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie 25 maja br. W tym samym dniu odbędzie się gala, podczas której zostaną ogłoszone wyniki KOKOS-a.

Podczas ubiegłorocznej gali finałowej zaprezentowało się 20 konstrukcji z pięciu uczelni w Polsce. Wśród nich znalazły się bolid AGH RT 3.5, który w całości został zaprojektowany i wykonany przez koło naukowe Kinematics działające przy AGH oraz Bioniczna Proteza Ręki autorstwa Sławomira Grycuka. Umożliwia ona chwytanie przedmiotów z dużą dokładnością i odpowiednią siłą.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020