03.06.2020
PL EN
13.02.2018 aktualizacja 13.02.2018

Podlaskie/ Kolejne żubry trafiły do Puszczy Augustowskiej

Żubr w głębokim śniegu w późne popołudnie (Muczne) PAP/Darek Delmanowicz Żubr w głębokim śniegu w późne popołudnie (Muczne) PAP/Darek Delmanowicz

Dwa kolejne żubry z Puszczy Boreckiej przewieziono do zagrody adaptacyjnej w Puszczy Augustowskiej (Podlaskie), gdzie będzie tworzone nowe stado tych zwierząt. W ubiegłym tygodniu przyjechały pierwsze cztery osobniki.

Jak poinformował PAP nadleśniczy Nadleśnictwa Augustów Wojciech Szostak, we wtorek do Puszczy Augustowskiej przyjechały dwa młode żubry w wieku 2 i 4 lat. To samiec i samica. W ubiegłym tygodniu przywieziono trzy młode samice i samca. Zaplanowano, że dołączą do nich jeszcze dwa żubry.

W samym sercu Puszczy Augustowskiej przygotowano dla nich zagrodę adaptacyjną, która ma ok. 2 ha powierzchni. Mają tam pokarm i wodę.

Wczesną wiosną zwierzęta mają być wypuszczone z zagrody. Żubry mają spędzić w niej minimum pięć tygodni. Po tym czasie eksperci ocenią, czy są gotowe, by żyć na wolności. "Docelowo stado ma liczyć około 50 zwierząt" - poinformowały Lasy Państwowe.

Szostak powiedział PAP, że leśnicy czekają jeszcze na dwa żubry, w tym na najstarszą 10-letnią samicę, która ma być przewodnikiem stada. „W sumie osiem żubrów zostało wyselekcjonowanych w Nadleśnictwie Borki w Puszczy Boreckiej. Tam trafiły do specjalnej zagrody, gdzie zostały przebadane i obserwowane” - dodał Szostak.

Nadleśniczy informuje, że zwierzęta samodzielnie, bez przymusu wchodzą do specjalnej klatki, w której są transportowane do Puszczy Augustowskiej. „Czekamy aż dwa ostatnie żubry, w tym najstarsza samica zechcą tam wejść. Wtedy trafią do nas, jak pozostałe” - powiedział Szostak.

Przybyłe do puszczy żubry są dzikie. Dotąd żyły na wolności w Puszczy Boreckiej. Nadleśnictwo Augustów przygotowało dla nich 9 ha pól żerowych. Przez najbliższe 3 lata zostanie przygotowanych kolejnych 30 ha. To teren, gdzie zwierzęta będą miały przygotowane pożywienie: świeżą trawę, siano i wodopoje.

Jak informuje Szostak, przez ostatnie lata były prowadzone badania dotyczące tego, czy Puszcza Augustowska to dobre miejsce dla żubrów. „Kilka lat temu sprowadziły się do nas dwa dzikie żubry, które się zaaklimatyzowały i spędzają tutaj swoją starość. To oznacza, że miejsce jest dobre” - powiedział PAP nadleśniczy.

Utworzenie stada żubrów w Puszczy Augustowskiej to jeden z elementów programu "Kompleksowa ochrona żubra przez Lasy Państwowe". Koszt programu to 40 mln zł. Pieniądze pochodzą z Funduszu Leśnego.

Leśnicy tłumaczą, że tworzenie "niewielkich populacji" żubrów ma ograniczać rozprzestrzenianie się chorób tych zwierząt, ale także ma być zwiększany zasięg występowania żubrów w Polsce. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski

edytor: Dorota Skrobisz

bur/ skr/

Copyright © Fundacja PAP 2020