Najdłuższa na świecie ścieżka ze śladami dinozaura

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Najdłuższą na świecie ścieżkę z odciśniętymi tropami czworonożnego dinozaura zauropoda odkryto we Francji. Artykuł z doniesieniem o odkryciu ukazał się na łamach periodyku „Geobios”.

W 2009 r. ścieżka z tropami dinozaura odkryta została we francuskiej wiosce Plagne nieopodal Lyonu. Ścieżka ciągnęła się na długości 110 m i już wtedy uznano ją za najdłuższą na świecie.

Od tego czasu seria wykopalisk – pod kierunkiem naukowców z Laboratoire de Géologie de Lyon – doprowadziła do odkrycia kolejnych tropów, przez co ścieżka wydłużyła się do ponad 150 m.

Ślady nóg zostały najprawdopodobniej odciśnięte w okresie jurajskim 150 mln lat temu, przez czworonożnego, roślinożernego zauropoda, który mierzył co najmniej 35 m długości, ważył przynajmniej 35 ton i przemieszczał się z prędkością ok. 4 km/h. Oprócz tego, na łące o powierzchni ok. 3 ha, odkryto wiele innych tropów dinozaurów.

W jurze ten obszar zalany był płytkim, ciepłym morzem z mnóstwem wysepek porośniętych bujną roślinnością. Kiedy poziom morza się obniżył, pojawiły się przejścia lądowe, które umożliwiły migrację większym zwierzętom.

Więcej: http://www2.cnrs.fr/en/3023.htm (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy sprawdzili, jak gotówka oddziałuje na ludzi

  • Fot. Adobe Stock

    Leki ziołowe będą rosły jak na drożdżach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera