Ośmioro zdrowych dzieci urodziło się po zapłodnieniu in vitro z wykorzystaniem DNA trzech osób – podała klinika niepłodności w Newcastle w Wielkiej Brytanii. Wykorzystana metoda polega na przeniesieniu materiału genetycznego matki i ojca do zdrowej komórki jajowej dawczyni, by zmniejszyć ryzyko chorób.
W okresie okołomenopauzalnym kobiety doświadczają zauważalnego spadku poziomu gniewu, zwłaszcza wybuchów złości i wrogości, oraz lepiej radzą sobie z trudnymi emocjami – wynika z nowego badania opublikowanego w czasopiśmie „Menopause”.
Naukowcy odkryli największe w historii zderzenie dwóch czarnych dziur, każdej o masie ponad 100 razy większej od masy Słońca – ogłosiło w poniedziałek międzynarodowe konsorcjum LIGO-Virgo-KAGRA. W wyniku kolizji powstała jeszcze masywniejsza czarna dziura, oddalona od Ziemi o ok. 10 mld lat świetlnych.
W Portugalii zanotowano w lipcu br. rekordową temperaturę wody, sięgającą blisko 26 st. C, przekazał w środę państwowy instytut hydrograficzny w Lizbonie.
Naukowy z Uniwersytetu w Tel Awiwie jako pierwsi zaobserwowali, jak ćmy z gatunku Spodoptera littoralis unikały złożenia jaj na krzakach pomidorów, które wydawały dźwięki mogące wskazywać, że rośliny cierpią na jakieś schorzenie. Wyniki badań opublikowano na łamach eLife.
Według najnowszego badania dopamina działa precyzyjnie – w wybranych miejscach, a nie jak wcześniej uważano – tylko globalnie, na cały mózg. Odkrycie może zmienić podejście do terapii licznych chorób.
Nawet wtedy, gdy rodzice nie używają smartfonów podczas zabawy z dziećmi, ich interakcje w tym czasie są mniej intensywne, jeśli więcej czasu spędzają oni w mediach społecznościowych - wynika z badań opublikowanych podczas kongresu odbywającego się w Waszyngtonie.
Badacze z UK Biobank, największego na świecie projektu obrazowania ciała człowieka, poinformowali we wtorek, że osiągnęli swój cel przeskanowania mózgu, serca i innych organów wewnętrznych u 100 tys. osób. Badania te są prowadzone od 11 lat.
W 2024 roku ponad 14 mln dzieci na świecie nie było w ogóle zaszczepionych - wynika z corocznego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). To o cztery miliony więcej niż cel wyznaczony przez tę wyspecjalizowaną organizację ONZ.