Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
09.12.2020 aktualizacja 09.12.2020

Aplikacje podchorążych pomagają żołnierzom łagodzić skutki pandemii

Fot. źródło WAT Fot. źródło WAT

Geoportal z interaktywną mapą pokazującą, ilu żołnierzy pomaga w szpitalach, punktach poboru wymazów i domach opieki społecznej oraz aplikację meldunkową dotyczącą stanu ich zdrowia opracowali studenci Wojskowej Akademii Technicznej. Narzędzia informatyczne wykorzystują jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2.

Aplikacja meldunkowa opracowana przez wojskowych studentów WAT pomaga w monitowaniu działań poszczególnych brygad oraz stanu zdrowia żołnierzy. Jej autorzy napisali również instrukcję prawidłowej obsługi.

„Naszym zadaniem było przygotowanie i wdrożenie rozwiązania wspierającego system meldunkowy na szczeblu brygady. Zbierane informacje monitorowały działania żołnierzy WOT w ramach łagodzenia skutków pandemii COVID-19 oraz wzmacniania odporności społecznej na kryzys. Zbudowane rozwiązanie zostało oparte o dostępną w sieci wojskowej infrastrukturę udostępnianą przez firmę Microsoft” – tłumaczą podchorążowie Michał Bryła i Rafał Huk z Wydziału Cybernetyki WAT.

Twórcami portalu, który umożliwia wizualizację udziału żołnierzy w walce z pandemią, są Rafał Szczepański i Damian Tomasik z Wydziału Cybernetyki oraz Michał Słomski i Patryk Szempruch z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji. Na interaktywnej mapie w geoportalu można odnaleźć aktualne informację, ilu żołnierzy zaangażowanych jest w pomoc w szpitalach, punktach poboru wymazów oraz domach opieki społecznej. Aplikacja pozwala na bieżąco, czyli w tzw. czasie rzeczywistym, prezentować dane ze wszystkich Brygad Obrony Terytorialnej.

„Jest to intuicyjne rozwiązanie, które w skuteczny sposób umożliwia wsparcie procesu dowodzenia informacjami przestrzennymi obrazującymi zaangażowanie wojska w przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się wirusa” – wyjaśnia kpt. Marek Wyszyński, koordynujący pracę studentów. Dodaje, że aplikację można szybko zintegrować z podobnymi, już funkcjonującymi w wojsku, rozwiązaniami.

Podchorążowie WAT wspierają utrzymanie i rozbudowę systemów teleinformatycznych i pomagają w prezentowaniu wsparcia, jakiego wojsko udziela społeczeństwu. W marcu studenci Wydziału Cybernetyki opracowali mobilną aplikację, która ułatwia dotarcie z pomocą do osób pozostających w izolacji.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024