Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
24.07.2022 aktualizacja 24.07.2022

Azjatyckie korzenie pierwszych mieszkańców Ameryki

Źródło: Fotolia Źródło: Fotolia

Badania genetyczne prehistorycznego DNA sugerują, że pierwsi mieszkańcy Ameryki mieli azjatyckie korzenie – informują naukowcy na łamach „Current Biology”.

Próbki DNA pobrano ze szczątków prehistorycznej populacji, która zamieszkiwała na obszarze obecnych południowych Chin. Analizy próbek sugerują, że pierwsi mieszkańcy Ameryki mogli być spokrewnieni z wygasłą odnogą prehistorycznych ludzi zamieszkujących Azję.

Zdaniem chińskich naukowców mieszkańcy Azji Wschodniej wędrowali na północ wzdłuż linii brzegowej wschodnich Chin. Dziesiątki tysięcy lat temu dotarli do Syberii, a następnie przekroczyli Cieśninę Beringa, wkraczając jako pierwsi ludzie na kontynent amerykański.

Blisko trzydzieści lat temu w prowincji Junnan w południowych Chinach archeolodzy odkryli dużą liczbę kości w jaskini Maludong (Jaskinia Jelenia), które stały się podstawą najnowszych badań genetycznych. Datowanie radiowęglowe wskazało, że kości liczą ok. 14 tys. lat.

W grocie odkryto czaszkę hominina o cechach zarówno współczesnych, jak i archaicznych ludzi. Kształt czaszki przypomina neandertalczyka, ale część mózgowa jest mniejsza niż u ludzi współczesnych. Niektórzy antropolodzy uznali, że czaszka należała do nieznanego archaicznego gatunku ludzkiego, który wyginął lub do hybrydowej populacji ludzi archaicznych i współczesnych. Z analiz DNA wynikło jednak, że mimo niezwykłych cech morfologicznych, ludzie z Jaskini Jeleniej reprezentowali nasz podgatunek, nie zaś neandertalczyków czy denisowian.

Więcej: https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(22)00928-9?_returnURL=https%3A%2F%2Flinkinghub.elsevier.com%2Fretrieve%2Fpii%2FS0960982222009289%3Fshowall%3Dtrue (PAP)

krx/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024