Ministerstwo Edukacji i Nauki

29.11.2021
PL EN
14.10.2021 aktualizacja 14.10.2021

Uniwersytet Wrocławski rozszerza współpracę z uczelniami w regionie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Uniwersytet Wrocławski podpisał umowę formalizującą współpracę z Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie. Uczelnia chce także poszerzać współpracę z innymi ośrodkami w regionie i tym samym umacniać swoją pozycję jako znaczące środkowoeuropejskie centrum badawcze i dydaktyczne.

Na początku października przedstawiciele Uniwersytetu Wrocławskiego uczestniczyli w Dreźnie w międzynarodowej konferencji „Cross-border innovation for the Central European region(s)”, dotyczącej zacieśniania współpracy naukowej w ramach Niemiecko-Polsko-Czeskiej Platformy Nauki.

Podczas konferencji wrocławska uczelnia podpisała umowę formalizującą współpracę z Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie. „Jest to dla nas ważny partner regionalny. Mamy nadzieję, że podpisana umowa pozwoli nam intensywniej działać w sprawie wymiany studentów i pracowników. Chcielibyśmy rozwijać wspólne projekty naukowe, szczególnie w ramach programu Horyzont Europa” – wyjaśniła prorektor ds. projektów i relacji międzynarodowych prof. Patrycja Matusz.

Profesor podkreśliła przy tym, że uczelni bardzo zależy na wzmacnianiu współpracy z partnerami z Europy Środkowej. „Drezno jest naszym naturalnym partnerem. Uniwersytet Techniczny ma bardzo wysoką pozycję w międzynarodowych rankingach. Chcielibyśmy także umacniać naszą współpracę z Brnem. Jest to uniwersytet, któremu udało się bardzo poprawić pozycję międzynarodową. Wola współpracy jest bardzo duża, co daje szansę na wzajemne korzystanie z doświadczeń” – dodała prof. Matusz.

Wrocławska uczelnia współpracuje już z uniwersytetem w Brnie m.in. w zakresie wymiany studenckiej czy prowadzenia projektów badawczych.

Podczas konferencji przedstawiono także działania centrum CASUS (Center for Advanced Systems Understanding) z siedzibą w Goerlitz. W działalności tej jednostki Uniwersytet Wrocławski ma znaczący udział od początków jej istnienia. W Dreźnie podpisano umowę o rozszerzeniu współpracy między CASUS a UWr, która jeszcze bardziej wzmocni pozycję uczelni. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

ato/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021