Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
19.07.2021 aktualizacja 19.07.2021

Ruszyły testy na ludziach leku na raka hamującego kluczowy dla nowotworzenia gen

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

W Hiszpanii ruszyły badania kliniczne leku przeciwko nowotworom, którego działanie polega na hamowaniu działania genu Myc, odpowiedzialnego m.in. za metabolizm komórek nowotworowych. Badania prowadzi zespół z Instytutu Onkologii barcelońskiego szpitala Vall d'Hebron, a także z dwóch szpitali w Madrycie.

Jak poinformowała koordynatorka badania Laura Soucek, testowany preparat jest pierwszym testowanym na ludziach lekiem przeciwko nowotworom, który hamuje działanie genu Myc, kluczowego w rozwoju raka.

Cytowana przez madrycki dziennik “El Mundo” badaczka przypomniała, że Myc jest bezpośrednio odpowiedzialny za proliferację i metabolizm komórek nowotworowych. Dodała, że aktywność tego genu stanowi jedną z głównych barier w skutecznej walce z nowotworami.

Soucek sprecyzowała, że skuteczne zahamowanie działania genu Myc naukowcom z jej zespołu udało się osiągnąć poprzez blokadę powiązanego z nim białka Max.

“Opracowaliśmy podobną proteinę, tzw. fałszywy Max, którym zastąpiliśmy białko towarzyszące genowi Myc. (…) To alternatywne białko przejęło kontrolę nad genem oraz uniemożliwiło mu działanie” - wyjaśniła koordynatorka hiszpańskiego zespołu.

Dodała, że testowany już na ludziach lek o nazwie Omomyc wnika do jądra komórki, uniemożliwiając działanie genu Myc.

Soucek zaznaczyła, że w trwających półtora roku badaniach na myszach zaobserwowano, że po zastosowaniu terapii preparatem Omomyc nie dochodzi do nawrotu komórek nowotworowych w miejscach organizmu wcześniej przez nie zaatakowanych.

Według Soucek pierwsza faza badań klinicznych leku Omomyc powinna zakończyć się wiosną 2022 r. Podkreśliła, że ich celem nie jest wykazanie jego skuteczności w zwalczaniu określonego rodzaju raka, ale jego efektywność w ogóle w walce z komórkami nowotworowymi, które wcześniej próbowano pokonać różnymi terapiami.

Koordynatorka zespołu badawczego potwierdziła, że jej zespół otrzymał już zgodę od hiszpańskiej agencji ds. leków (AEMPS) na przeprowadzenie w 2022 r. drugiej fazy badań na ludziach. Zostaną one zrealizowane na grupie 74 osób. (PAP)

zat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024