Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
17.06.2021 aktualizacja 17.06.2021

U dzieci COVID-19 powoduje więcej powikłań niż grypa, choć śmiertelność jest niska

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Powikłania, takie jak zapalenie płuc i niedotlenienie, występują częściej u dzieci i młodzieży z COVID-19 niż z grypą sezonową - wynika z badania, które zamieszcza czasopismo “Pediatrics”. Co ważne, śmiertelność z powodu COVID-19 jest bardzo niska.

Międzynarodowe badanie pod kierunkiem dr Tality Duarte-Salles z Institut Universitari d’Investigacio en Atencio Primaria w Barcelonie (Hiszpania) objęło 242 158 dzieci i nastolatków (poniżej 18. roku życia) zdiagnozowanych z COVID-19 między styczniem a czerwcem 2020 r., w tym 9 769 hospitalizowanych z jego powodu. Dla porównania analizowano dane ponad 2 mln dzieci ze zdiagnozowaną grypą w sezonie 2017-2018. Dzieci i młodzież pochodziły z Francji, Niemiec, Hiszpanii, Korei Południowej i USA.

Najczęstszymi chorobami współistniejącymi u dzieci i nastolatków z COVID-19 były: astma i otyłość. W grupie hospitalizowanej z powodu COVID-19 częściej niż w ogólnej populacji z COVID-19 współwystępowały też choroby rzadkie, w tym choroby neurorozwojowe, nowotworowe i choroby serca.

W grupie z COVID-19 częściej niż u chorych na grypę stwierdzano: duszność, ostre zapalenie oskrzelików, utratę węchu i objawy ze strony układu pokarmowego.

W ciągu 30 dni obserwacji powikłania takie, jak zapalenie płuc i niedotlenienie, występowały częściej wśród dzieci z COVID-19 niż hospitalizowanych dzieci z grypą. Odsetek dzieci i nastolatków hospitalizowanych był bardzo mały – od 0,3 proc. do 1,3 proc., z bardzo niską śmiertelnością (którą badacze określili jako niewykrywalną). Szpitalne leczenie dzieci i nastolatków z COVID-19 różniło się w krajach objętych badaniem, ale najczęściej stosowane były systemowe kostykosteroidy, famotydyna, leki przeciwkrzepliwe.

Jak skomentowała dr Duarte-Salles, mimo twierdzeń, że COVID-19 nie różni się od grypy, rzeczywiste dane pokazują coś innego. "Z ulgą przyjęliśmy to, że śmiertelność jest niska, jednak zarówno powikłania, jak i objawy wskazują, że COVID-19 nie jest tym samym, co grypa u dzieci i nastolatków" – powiedziała badaczka.

Jej zdaniem bardzo istotną zaletą tego badania jest fakt, że dostarcza ono wiarygodnych dowodów, które mogą pomóc lekarzom podejmować decyzje terapeutyczne w przypadku dzieci i młodzieży z COVID-19.

Co ważne, takie objawy, jak duszność, utrata węchu i objawy ze strony układu pokarmowego mogą pomóc w różnicowej diagnostyce COVID-19 i grypy.

Więcej na temat badania: https://pediatrics.aappublications.org/content/pediatrics/early/2021/05/28/peds.2020-042929.full.pdf (PAP)

Autorka: Joanna Morga

jjj/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024