Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
03.12.2020 aktualizacja 03.12.2020

Agencja Badań Medycznych podejmuje współpracę z Narodowym Centrum Nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wzajemne wsparcie w wykorzystywaniu wyników badań oraz wdrażaniu innowacji do systemu ochrony zdrowia zakłada m.in. porozumienie o współpracy Agencji Badań Medycznych (ABM) z Narodowym Centrum Nauki (NCN) - poinformowała w środę PAP agencja.

Jak czytamy w komunikacie przesłanym PAP, celem zawartego porozumienia jest tworzenie wspólnych instrumentów finansowania i innych mechanizmów wspierających ciągłość i spójność realizacji badań naukowych i prac rozwojowych ze szczególnym uwzględnieniem badań klinicznych, obserwacyjnych i epidemiologicznych. Dodano, że porozumienie obejmuje także działania na rzecz komplementarności oferty programowej oraz działania wspierające umiędzynarodowienie oraz promocję polskiej nauki.

Porozumienie w szczególności obejmuje wzajemne wsparcie w wykorzystywaniu wyników badań oraz wdrażaniu innowacji do systemu ochrony zdrowia.

"Istotne jest budowanie łańcucha finansowania badań od nauk podstawowych, przez prototypizację aż do badań klinicznych i wdrożeń. Polska nauka musi stać się nauką użytkową i przekładać na dostęp do technologii. Wierzę, że biotechnologia może stać się przykładem i precedensem w polskich pracach B+R" - komentuje w przesłanym PAP komunikacie prezes ABM dr Radosław Sierpiński.

W ocenie dyrektora NCN prof. Zbigniewa Błockiego rozpoczynająca się współpraca pomiędzy NCN a ABM pozwoli na rozwijanie i wdrażanie pomysłów powstałych w wyniku realizacji projektów finansowanych przez NCN.

"Taki model wspólnego działania jest bardzo potrzebny w polskim systemie rozwijania nauki. Liczymy na wartościowe projekty badań klinicznych lub nowych terapii opartych na nowatorskich badaniach naukowych w obrębie tematyki dotyczącej chorób cywilizacyjnych" – podkreśla prof. Błocki.

W komunikacie dodano, że porozumienie stworzy też nowe możliwości realizacji wspólnych projektów zespołom badawczym, a także kontynuację badań podstawowych, które zakończyły się ciekawymi wynikami na etapie badań przedklinicznych.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ krap/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024