Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
01.12.2020 aktualizacja 01.12.2020

Wirtualny Instytut Badawczy ogłosił pierwszy konkurs

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Wirtualny Instytut Badawczy ogłosił pierwszy otwarty konkurs na zespoły badawcze z obszaru biotechnologia medyczna – onkologia. Nabór wniosków rusza 1 marca 2021 r. Wkrótce zostanie także ogłoszona rekrutacja do grona ekspertów, którzy oceniać będą projekty.

O ogłoszeniu konkursu poinformowali przedstawiciele ośrodka Łukasiewicz – PORT z Wrocławia, który jest podmiotem zarządzającym WIB.

Wirtualny Instytut Badawczy to pierwszy tego typu program realizowany w Polsce, finansujący badania o wysokim potencjale komercjalizacyjnym w jednym z kluczowych dla społeczeństwa obszarów, jakim jest biotechnologia medyczna – onkologia. Został przygotowany w oparciu o ustawę z dnia 4 kwietnia 2019 r. o wspieraniu działalności naukowej z Funduszu Polskiej Nauki. Na jego cel Ministerstwo Edukacji i Nauki przeznaczyło rekordową kwotę 450 mln zł.

WIB umożliwi finansowanie pracy naukowców zatrudnionych w polskich jednostkach naukowych – na uczelniach wyższych, w instytutach naukowych i badawczych, zapewniając do 10 proc. finansowania. Środki będą wydatkowane w perspektywie do 10 lat.

Do programu zostanie zakwalifikowanych do 10 wyłonionych w konkursie zespołów badawczych. Nabór wniosków rusza 1 marca 2021 roku i potrwa do 12 marca. Na oficjalnej stronie programu (www.wib.port.org.pl) można znaleźć dokumenty konkursowe, w tym regulamin oraz wzór umowy o finansowanie.

Oceną złożonych wniosków zajmą się wyłonieni na potrzeby programu eksperci z obszaru naukowego i biznesowo – gospodarczego wyspecjalizowani w dziedzinie biotechnologii medycznej – onkologii.

"Do współpracy poszukujemy najlepszych z najlepszych – uznanych ekspertów, doświadczonych w pracy w środowisku międzynarodowym, którzy mogą poszczycić się dorobkiem, osiągnięciami i doświadczeniem w obszarze biotechnologii medycznej. Ich rolą będzie nie tylko selekcja, lecz także asystowanie zespołom badawczym w drodze do osiągniecia założonych celów. To ogromny przywilej, ale i odpowiedzialność" – mówi Paweł Kurant, dyrektor programu Wirtualny Instytut Badawczy, cytowany w przesłanej informacji prasowej.

Zadaniem zaproszonych do współpracy ekspertów będzie ocena merytoryczna wniosków o finansowanie, jak również okresowa ewaluacja realizowanych przez zespoły badawcze zadań. Rekrutacja ekspertów zostanie rozpoczęta 1 grudnia br. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 stycznia 2021r. W grudniu i styczniu zaplanowano spotkania informacyjne na temat programu.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024