Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
23.11.2020 aktualizacja 23.11.2020

Energooszczędny budynek Politechniki Poznańskiej

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Niemal zero-energetyczny budynek powstał na Politechnice Poznańskiej. Wydział Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania mieści się w nowej siedzibie, gdzie energia jest pobierana z ziemi za pomocą pomp ciepła i ze słońca dzięki ogniwom fotowoltaicznym.

Pozwala to uzyskać 80 proc. energii potrzebnej do ogrzania budynku w zimę oraz ochłodzenia latem.

Zgodnie z zamysłem architekta prof. Sławomira Rosolskiego projekt nawiązuje do proporcji Partenonu na Akropolu. Atrium spełnia rolę wewnętrznego dziedzińca. Na tym samym poziomie znajdują się również dziekanaty i administracje wydziałów. Podziemna kondygnacja jest przeznaczona na laboratoria, salę wykładniczo-wystawienniczą i parking. Trzy kondygnacje nadziemne mają wysokość dwunastu metrów. Powierzchnia użytkowa budynku przekracza 15,5 tys. m².

Jak informują konstruktorzy - Konsorcjum Mostostalu Warszawa i Acciony Construcción - budynek uzyskuje o połowę lepsze parametry energooszczędności, niż wymaga tego Unia Europejska. Zgodnie z dyrektywą UE, od 2021 roku na terenie Unii Europejskiej mają być wznoszone wyłącznie budynki o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię i zasilanie.

PAP – Nauka w Polsce

kol/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024