Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
21.10.2020 aktualizacja 21.10.2020

Politechnika Łódzka w Centrum Doskonałości TREX

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Politechnika Łódzka jest jednym z partnerów Centrum Doskonałości TREX - projektu, którego celem jest rozwijanie i zastosowanie wysokowydajnych programów obliczeniowych. Centrum finansowane jest w ramach unijnego programu Horyzont 2020, a projekt ma potrwać trzy lata.

Jak poinformowała rzeczniczka Politechniki Łódzkiej Ewa Chojnacka, Centrum Doskonałości TREX to konsorcjum 12 partnerów z Holandii, Francji, Włoch, Niemiec, Słowacji, i Austrii. Łódzka uczelnia jest jednym z nich. Zadania badawcze w "dziedzinie obliczeń eksaskalowych" będą realizowane w Instytucie Fizyki Politechniki Łódzkiej w zespole chemii kwantowej kierowanym przez prof. Katarzynę Pernal.

Profesor zwraca uwagę, że w ostatnich latach Komisja Europejska poważnie zaangażowała się w wyzwanie, w którym biorą udział również Stany Zjednoczone i Chiny, polegające na zbudowaniu jednego z pierwszych komputerów zdolnych do osiągnięcia mocy obliczeniowej 1 eksaflopa, tj. 1 000 000 000 000 000 000 lub 1x1018 operacji na sekundę.

"Era eksaskali, w którą wkraczamy, oferuje niespotykane dotąd duże zasoby obliczeniowe dla społeczności naukowej i przemysłowej. Ta olbrzymia moc obliczeniowa pozwoli na przeprowadzanie symulacji przekraczających zasoby obliczeniowe współczesnych maszyn. Umożliwi prowadzenie wysoko wydajnych symulacji zespołowych, np. przesiewanie ogromnej liczby leków pod kątem szybkiego wyszukiwania tych najbardziej efektywnych" - uważa prof. Pernal.

Podkreśla, że do pełnego wykorzystania obliczeń w eksaskali, istniejące komputerowe kody obliczeniowe muszą zostać znacznie zmodyfikowane, m.in. by maksymalnie wykorzystać równoległe skalowanie. "Unia Europejska, aby sprostać temu wyzwaniu, w drodze konkursu powołuje i finansuje Centra Doskonałości, z których każde wspiera określoną społeczność naukową. W ostatnim konkursie finansowanie uzyskało Centrum Doskonałości TREX, którego aktywność obejmie obszar chemii kwantowej i obliczeniowej" - opisuje.

Profesor wyjaśnia, że celem projektu TREX jest rozwijanie i zastosowanie wysokowydajnych programów obliczeniowych służących do "symulacji kwantowo-mechanicznych w ramach stochastycznych metod kwantowych Monte Carlo".

"Algorytmy obliczeniowe kwantowej metody Monte Carlo są z natury rzeczy równoległe, mogą więc w pełni wykorzystać masową równoległość architektur eksaskalowych, które będą dostępne w niedługim czasie. Połączenie zaawansowanych metod kwantowych z eksaskalą otworzy drogę do przeprowadzania symulacji z nieosiągalną obecnie dokładnością, umożliwiając przewidywanie własności cząsteczek i materiałów na poziomie kwantowym i prowadząc do projektowania nowych materiałów o żądanych własnościach" - przekonuje profesor.

Projekt potrwa 36 miesięcy. Jego całkowity budżet wynosi 5 mln euro. 

PAP - Nauka w Polsce, Jacek Walczak

jaw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024