Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
30.09.2020 aktualizacja 30.09.2020

Uchwała Senatu w 45-lecie ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Senat podjął we wtorek uchwałę w 45-lecie ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku (UTW) w Polsce. Wyrażono w niej przekonanie o szczególnym znaczeniu tej inicjatywy dla edukacji i aktywności społecznej osób starszych. Oddano też hołd profesor Halinie Szwarc, założycielce pierwszego w Polsce UTW.

Za przyjęciem uchwały głosowało 89 senatorów, 1 osoba była przeciw.

W uchwale przypomniano, że w 2020 roku przypada 45. rocznica założenia pierwszego w Polsce Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

"Jego inicjatorką i założycielką była profesor Halina Szwarc – lekarka, gerontolog, wykładowczyni akademicka i społeczniczka. Idei profesor Haliny Szwarc zawdzięczamy dynamiczny rozwój ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce w skali niespotykanej w żadnym innym kraju na świecie" - napisano. I przypomniano, że założona przez nią placówka na warszawskich Bielanach była drugim Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Europie.

W uchwale poinformowano, że obecnie w Polsce funkcjonuje 600 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, tworząc przestrzeń do aktywności 200 tysięcy słuchaczek i słuchaczy.

"Sukces ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku to wynik umiejętności przewidywania przez profesor Halinę Szwarc odległych w czasie następstw dobrze zaplanowanych działań" - czytamy w uchwale.

Oceniono w niej, że środowisko Uniwersytetów Trzeciego Wieku było inicjatorem rozwoju polityki senioralnej w Polsce, współtworzonej z rządem, Sejmem i Senatem oraz organami samorządu terytorialnego, a także zorganizowanej aktywności reprezentacji osób starszych na poziomie lokalnym, regionalnym i krajowym.

"Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnej roli Uniwersytetów Trzeciego Wieku we współczesnej Polsce i ich znaczeniu dla edukacji i aktywności społecznej osób starszych, oddaje hołd profesor Halinie Szwarc oraz składa podziękowania wszystkim osobom współtworzącym ruch Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Polsce" - podsumowano w uchwale.

Uniwersytety Trzeciego Wieku (UTW) to przedsięwzięcia edukacyjne skierowane do osób starszych. Mogą one uczestniczyć w wykładach i zajęciach o charakterze oświatowo-kulturalnym, organizowanych przez uczelnie wyższe lub powołane w tym celu stowarzyszenia. Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 1973 r. przy uniwersytecie w Tuluzie we Francji.

Halina Szwarc urodziła się w 1923 r. w Łodzi. Po wybuchu II wojny światowej działała w konspiracji, podjęła pracę w wywiadzie Związku Walki Zbrojnej. Działania wywiadowcze prowadziła m.in. w Wiedniu, Hamburgu, Berlinie i Monachium. Po wojnie ukończyła medycynę i rozpoczęła pracę w Klinice Akademii Medycznej w Poznaniu. W 1975 r. przy Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego w Warszawie z jej inicjatywy powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku, będący pierwszą taką placówką w Polsce i jedną z pierwszych w Europie. Obecnie placówka nosi jej imię. W następnych latach Szwarc była inicjatorką powołania w Polsce kolejnych tego rodzaju uniwersytetów: w 1976 r. we Wrocławiu, w 1977 r. w Opolu, w 1978 r. w Szczecinie, nieco później w Łodzi i kilku innych większych miastach. Zmarła w 2002 r. w Warszawie. 

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024