25.11.2020
PL EN
21.09.2020 aktualizacja 21.09.2020

Wystawa matematycznych zdjęć w Białymstoku

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Tangensoidy w lesie, spirala logarytmiczna na klatce schodowej, cienisty trójkąt – do 16 października można oglądać matematyczne zdjęcia umieszczone na sztalugach w bialostockiej galerii Alfa.

Wystawę "Matematyka w obiektywie" zorganizowały Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej, Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM oraz Podlaski Instytut Kultury.

Jak informuje Politechnika Baiałostocka, wystawa pokazuje, jak wiele przedmiotów i zjawisk odzwierciedlają pojęcia, zasady i prawidłowości matematyczne.

"Dla matematyków jest naturalne, że obiekty, na które patrzymy, kojarzymy z równaniami, opisami matematycznymi. Osoba, która nie zajmuje się matematyką na co dzień, nie widzi tak świata. Ta wystawa łączy ze sobą pięknie, w sposób interdyscyplinarny, sztukę i matematykę" – powiedziała dr hab. Dorota Mozyrska, dziekan Wydziału Informatyki PB podczas uroczystego otwarcia ekspozycji, które odbyło się 18 września.

"Wystawę tworzyli pracownicy Wydziału Informatyki, więc łączy ona ze sztuką nie tylko matematykę, ale także technikę" – dodał prodziekan tego samego wydziału, dr hab. inż. Ireneusz Mrozek.

Prezentowane w galerii zdjęcia zostały zrobione w ciągu ostatnich pięciu lat w ramach corocznych konkursów, które organizuje Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM pod patronatem Białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Autorami fotografii są uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski, większość – z województwa podlaskiego. Konkurs ma już dziesięć lat.

Jak ocenił dr inż. Rajmund Stasiewicz, kierownik "SIGNUM", kultura matematyczna to nie tylko biegłość rachunkowa, ale dostrzeganie matematyki wokół siebie, kojarzenie faktów i logiczne myślenie. Zdaniem Barbary Bojaryn-Kazberuk, dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury, pojęcie kultury matematycznej zaczyna być coraz lepiej postrzegane i coraz bardziej doceniane.

Wystawę można oglądać w Galerii Alfa do 16 października – naprzeciw wejścia od ul. Świętojańskiej w Białymstoku.

PAP - Nauka w Polsce

kol/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020