Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
17.09.2020 aktualizacja 17.09.2020

Od czwartku Dolnośląski Festiwal Nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Około 500 wydarzeń z różnych dziedzin nauki, ale też kultury i sztuki, odbędzie się w ramach XXIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki (DFN), który w czwartek rozpocznie się we Wrocławiu. W tym roku, z powodu epidemii, wszystkie imprezy festiwalowe odbędą się w internecie.

Tegoroczny festiwal przebiega pod hasłem „Nauka 2.0”. W czwartek odbędzie się inauguracja imprezy; pierwsze wydarzenia festiwalowe zaplanowano zaś na piątek. Będzie to m.in. wykład językoznawcy prof. Jana Miodka zatytułowany „2.0, czyli rzeczywistość elektroniczna w języku codziennym”. Zaraz potem odbędzie się IV Dyktando Wrocławskie, w którym – tak jak i we wszystkich tegorocznych wydarzeniach festiwalowych – będzie można uczestniczyć on-line.

Program festiwalu został podzielony na kilka bloków tematycznych: nauki humanistyczne; inżynieryjno-techniczne; medyczne i nauki o zdrowiu; rolnicze; społeczne; teologiczne oraz nauki o sztuce.

„Czy to nauki humanistyczne, przyrodnicze czy ścisłe – wśród festiwalowych wydarzeń każdy znajdzie coś dla siebie. W programie znalazło się ponad 500 wydarzeń, w których będzie można bezpłatnie wziąć udział za pomocą popularnych platform, takich jak YouTube, Teams czy Zoom W programie znalazło się ponad 500 wydarzeń, w których będzie można bezpłatnie wziąć udział za pomocą popularnych platform, takich jak YouTube, Teams czy Zoom” – powiedział Piotr Krysiak z Biura Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Na przykład w ramach zajęć z bloku nauk inżynieryjno-technicznych będzie można zgłębić zagadnienia z obszaru pozyskiwania energii, procesów produkcji czy nowoczesnych technologii.

Bogata lista wydarzeń – bo aż 120 – została przygotowana w ramach zagadnień z zakresu nauk medycznych i o zdrowiu. Będą to wykłady i prezentacje prowadzone przez naukowców, specjalistów od żywienia, zdrowia, sportu, lekarzy, farmaceutów czy ratowników.

Blisko 70 wydarzeń odbędzie w ramach obszaru poświęconego naukom społecznym. „Dowiemy się m.in. czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę, ile władzy ma tzw. czwarta władza, czyli słów kilka o granicach wolności słowa w mediach. Poznamy kazusy z prawa cywilnego oraz zgłębimy świat ludzki emocji” - zapowiadają organizatorzy DFN.

Z kolei o kulturze i języku wielu państw europejskich będzie można posłuchać podczas spotkań organizowanych w ramach nauk humanistycznych. Tu też będzie można znaleźć wiele wydarzeń z dziedzin filozofii czy psychologii.

Wydarzenia organizowane w ramach DFN przygotowali pracownicy wrocławskich uczelni, instytutów Polskiej Akademii Nauk oraz środowisk pozauczelnianych. W organizację festiwalu zaangażowane są też muzea, biblioteki oraz instytucje kultury.

We Wrocławiu festiwal potrwa do 23 września. W kolejnych dniach sceną wydarzeń festiwalowych będą m.in. Legnica, Głogów, Dzierżoniów, Jelenia Góra, Wałbrzych, Bolesławiec czy Zgorzelec. Impreza ostatecznie zakończy się 22 października.

PAP - Nauka w Polsce, Piotr Doczekalski

pdo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024