Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
07.09.2020 aktualizacja 07.09.2020

Szczepionka przeciw pneumokokom zmniejszyła nierówności

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dzięki szczepionce przeciwko pneumokokom znacznie zmalały, dotyczące zachorowań, różnice pomiędzy osobami o różnym statusie socjoekonomicznym i kolorze skóry - informuje "Journal of Infectious Diseases".

Bakterie Streptococcus pneumoniae (pneumokoki) są główną przyczyną pozaszpitalnego zapalenia płuc oraz zapalenia opon mózgowych u dzieci i osób starszych. Mogą też powodować infekcje serca, mózgu, kości i wewnętrznej wyściółki jamy brzusznej.

Skoniugowaną szczepionkę przeciwko pneumokokom PCV13/Prevnar 13 wprowadzono w USA w roku 2010 r. Nowe badania wskazują, że okazała się ona wielkim sukcesem w dziedzinie zdrowia publicznego, przyczyniając się do zmniejszenia różnic społeczno-ekonomicznych i niemal wyeliminowania różnic rasowych w przypadku chorób wywołanych przez pneumokoki.

Badania przeprowadziła profesor biostatystyki Rameela Raman oraz jej współpracownicy z Vanderbilt University Medical Center. Według autorów jest to pierwsze badanie oceniające wpływ PCV13 na społeczno-ekonomiczne różnice dotyczące zdrowia.

„Nasze dane pokazują, że PCV13 jest powiązana z dużym spadkiem ogólnej częstości występowania inwazyjnej choroby pneumokokowej i że różnice rasowe w przypadku chorób pneumokokowych są znacznie zmniejszone” - powiedziała Raman, profesor biostatystyki. „Są powody, by sądzić, że 20 hrabstw Tennessee, które mogliśmy zbadać, jest reprezentatywnych dla stanu i regionu”.

Zespół połączył informacje społeczno-ekonomiczne na poziomie sąsiedztwa z danymi na poziomie indywidualnym zebranymi z 20 hrabstw Tennessee uczestniczących w systemie nadzoru bakteryjnego Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Badane okręgi stanowią około 55 proc. całkowitej populacji Tennessee.

W przypadku poprzedniej, stosowanej w latach 2001-2009 szczepionki przeciwko pneumokokom (PCV7) o mniejszym spektrum działania częstość występowania inwazyjnej choroby pneumokokowej wynosiła 17,9 przypadków rocznie na 100 000 mieszkańców. Po wprowadzeniu PCV13 w latach 2011-16 zapadalność spadła do 12,8.

W przypadku poprzedniej szczepionki zapadalność na pneumokoki wśród osób rasy czarnej była około 1,5 raza częstsza niż wśród osób rasy białej: odpowiednio 24,7 i 16,4. Po wprowadzeniu PCV13 zapadalność wśród osób rasy czarnej była około 1,15 razy większa niż wśród osób rasy białej: odpowiednio 15 i 13,1. Po PCV13 częstość występowania choroby pneumokokowej wśród osób rasy czarnej z serotypami, do których odnosi się PCV13, była około 0,8 razy większa niż wśród osób rasy białej: odpowiednio 2,2 i 2,7.

Przed wprowadzeniem w 2000 roku PCV7, częstość występowania choroby o serotypie odpowiadajacym PCV13 w dzielnicach o wysokim ubóstwie była około 2,8 razy większa niż w dzielnicach o niskim ubóstwie: odpowiednio 17,8 i 6,4. Po wprowadzeniu PCV13 częstość występowania choroby serotypowej PCV13 w dzielnicach o wysokim ubóstwie była około 2,2 razy większa niż w dzielnicach o niskim ubóstwie: odpowiednio 3,1 i 1,4.

Inni badacze VUMC biorący udział w badaniu to Danielle Ndi, MPH, dr Tiffanie Markus i dr William Schaffner. Dołączyli do nich naukowcy z CDC w Atlancie i Brigham Young University w Provo w stanie Utah. Badanie było częściowo wspierane przez CDC.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024