14.08.2020
PL EN
09.07.2020 aktualizacja 09.07.2020

Prof. Krzysztof Jóźwik nowym rektorem Politechniki Łódzkiej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kolegium elektorskie Politechniki Łódzkiej (PŁ) wybrało w czwartek nowego rektora uczelni. Został nim dotychczasowy prorektor ds. kształcenia PŁ prof. Krzysztof Jóźwik - poinformowała rzecznik prasowa uczelni Ewa Chojnacka.

Profesor Krzysztof Jóźwik został nowym rektorem Politechniki Łódzkiej (PŁ). Funkcję obejmie 1 września. Prof. Jóźwik zastąpi dotychczasowego rektora PŁ profesora Sławomira Wiaka, który nie mógł już kandydować na następną kadencję - przekazała rzecznik prasowa PŁ dr inż. Ewa Chojnacka.

Nowy rektor był jedynym kandydatem na to stanowisko. 101 osób na 111 członków kolegium elektorskiego PŁ głosowało na prof. Jóźwika.

"Wiem, jaka to odpowiedzialność zarządzać rozwojem Politechniki Łódzkiej, która należy do czołowych w kraju i jest dobrze rozpoznawalna za granicą. Wierzę, że dobra współpraca, którą uznaję za fundament całej wspólnoty akademickiej, pozwoli nam zbudować lepszą przyszłość" - powiedział po wyborze rektor - elekt prof. Krzysztof Jóźwik.

Wybrany w środę nowy rektor jest absolwentem Wydziału Mechanicznego PŁ. Po studiach, w 1987 roku, rozpoczął pracę w Instytucie Maszyn Przepływowych PŁ, którego jest obecnie dyrektorem. Dotychczas był też prorektorem ds. kształcenia PŁ. Jóźwik ma 58 lat. Funkcję rektora PŁ będzie pełnił do 2024 roku.

Politechnika Łódzka to druga - po Uniwersytecie Łódzkim - uczelnia w mieście. Na PŁ studiuje obecnie ponad 13 tys. osób, w tym 10,5 tys. w trybie stacjonarnym. Uczelnia zatrudnia blisko 2,7 tys. pracowników. Przyszli studenci mogą wybrać kształcenie na jednym z 66 kierunków. Politechnikę Łódzką utworzono w 1945 roku. Od tej pory uczelnię ukończyło ponad 120 tysięcy absolwentów. 

PAP - Nauka w Polsce, Hubert Bekrycht

hub/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2020