Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
30.06.2020 aktualizacja 30.06.2020

Poznań/ Prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska nowym rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska została w poniedziałek wybrana nowym rektorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) w Poznaniu na kadencję 2020-2024. Będzie to pierwsza w historii uczelni kobieta piastująca to stanowisko.

O stanowisko rektora UAM ubiegało się dwoje obecnych prorektorów: polonistka i literaturoznawczyni prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska oraz fizyk prof. dr hab. Ryszard Naskręcki. W poniedziałkowym głosowaniu prof. Kaniewska otrzymała 132 głosy elektorów, a jej konkurent - 76.

„Czuję historyczny ciężar tej chwili. Z jednej strony ze względu na fakt, że objęcie funkcji rektora stuletniego uniwersytetu to ogromne zobowiązanie wobec tradycji, wobec wszystkich tych, którzy tradycję i wielkość tego uniwersytetu tworzyli. To także ogromne zobowiązanie wobec przyszłości. Zamierzamy wraz z innymi uczelniami publicznymi doprowadzić do powstania w Poznaniu federacji Uniwersytet Poznański” – zaznaczyła.

Wskazała, że jednym z największych problemów, jakie będzie musiała rozwiązać jako nowy rektor, jest funkcjonowanie uczelni w czasie epidemii koronawirusa. „Pierwsze decyzje będą dotyczyły kwestii organizacji życia akademickiego w warunkach pandemii. Bo nie sądzę, byśmy do września czy października uporali się całkowicie z tym problemem, tzn., że będziemy wszyscy zdrowi i niezagrożeni” – przyznała.

Dodała, że jej wybór to także zobowiązanie wobec społeczności akademickiej. Jako największe wyzwania stojące przed nią jako rektorem prof. Kaniewska wymieniała też m.in. realizację projektu „Inicjatywa doskonałości – Uczelnia badawcza”. „To ogromny projekt, który ma na celu przede wszystkim doskonałość naukową i stanięcie w szranki z najlepszymi uniwersytetami w Polsce i w Europie” – powiedziała.

Nowa rektor UAM obejmie urząd 1 września przejmując go od prof. UAM dr. hab. Andrzeja Lesickiego. Obecny rektor uczelni w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że cieszy się z poniedziałkowej decyzji elektorów. „Pierwszy rektor-kobieta, więc zapisuje się w historii uniwersytetu jako coś szczególnego” – podkreślił.

Przyznał, że wspierał prof. Kaniewską jako kandydatkę na rektora. „Ma cechy osobowościowe, które ją przygotowywały do tego stanowiska. Poza tym program wyborczy, który przygotowała (...) dla mnie jest programem kontynuacji. To jest ważne, żeby uniwersytet zachowywał pewną ciągłość. Cieszy mnie, że to pani rektor będzie prowadziła uniwersytet, kontynuując to, co ja robiłem przez ostatnie cztery lata” – powiedział.

Prof. Kaniewska w 1982 r. ukończyła IV Liceum Ogólnokształcącym w Poznaniu. W 1988 r. skończyła studia polonistyczne na UAM. W latach 1988-1989 pracowała jako nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 85 w Poznaniu. Od 1989 r. do 1991 r. odbyła studia doktoranckie na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, po których podjęła pracę w Instytucie Filologii Polskiej (IFP) UAM. W 1995 r. uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych. Jej praca doktorska z literaturoznawstwa dotycząca narracji pierwszoosobowej w polskiej prozie współczesnej zdobyła pierwszą nagrodę w ogólnopolskim Konkursie Fundacji Górskich na prace habilitacyjne i doktorskie. W 2001 r. została doktorem habilitowanym na podstawie publikacji „Śladami Tristrama Shandy”.

W latach 2005-2012 była zastępcą dyrektora IFP do spraw nauki, a od 2008 r. do 2012 r. przewodniczącą Komisji Edukacji Komitetu Nauk o Literaturze PAN. W 2011 r. Kaniewska została kierownikiem Zakładu Semiotyki Literatury, a w latach 2012-2016 dziekanem Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. W 2015 r. uzyskała z rąk prezydenta RP tytuł profesora nauk humanistycznych za monografię „Opowiedziane. O prozie Wiesława Myśliwskiego”. Od 2016 r. pełniła funkcję prorektora UAM ds. studenckich.

W swojej pracy badawczej prof. Kaniewska zajmuje się przede wszystkim literaturą XX w., teorią przekładu, a także literaturą dla dzieci. Publikuje recenzje i artykuły na łamach pism literackich. Wypromowała ponad stu magistrów i czworo doktorów.

Jak podało biuro prasowe UAM prof. Kaniewska podjęła studia MBA z zakresu zarządzania szkołą wyższą. W latach 1998-2014 kierowała lub współkierowała projektami Komitetu Badań Naukowych, Narodowego Centrum Nauki, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Komisji Europejskiej.

Rzecznik prasowy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Małgorzata Rybczyńska poinformowała, że ze względu na konieczność zachowania reżimu sanitarnego poniedziałkowe głosowanie 210 elektorów podzielono na trzy tury.

„Gdyby nie pandemia, wybory w UAM odbyłyby się 8 maja. Pandemia spowodowała, że wybory elektorów odbyły się w większości zdalnie, a także większość spotkań kandydatów odbywała się w sieci. To były dziesiątki łączeń i rozmów ze społecznością uniwersytecką obu kandydatów, podczas których prezentowali oni swoje wizje uczelni na najbliższe lata” – podała Rybczyńska.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Kiepel

szk/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024