01.12.2020
PL EN
05.06.2020 aktualizacja 05.06.2020

Warszawa/ Centrum Nauki Kopernik czynne dla zwiedzających od 10 czerwca

Fot. PAP/Tomasz Gzell 27.08.2014 Fot. PAP/Tomasz Gzell 27.08.2014

Centrum Nauki Kopernik będzie czynne dla zwiedzających od 10 czerwca. W budynku będzie mogło jednak przebywać o połowę mniej zwiedzających niż do tej pory. Obowiązkowe będzie też zasłanianie nosa i ust oraz częste mycie lub dezynfekowanie rąk - poinformowała placówka.

Centrum Nauki Kopernik, które w tym roku obchodzi jubileusz 10-lecia, w ostatnich miesiącach pozostawało zamknięte w związku z epidemią koronawirusa. Od środy 10 czerwca ponownie będzie czynne dla zwiedzających. "Będziemy działać w nowej rzeczywistości, która od nas wszystkich wymaga zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. A bezpieczeństwo w Koperniku zawsze było najważniejsze" - poinformowało Centrum Nauki Kopernik (CNK) na swojej stronie internetowej.

Dodano, że wprowadzono kilka nowych zasad dla zwiedzających. W budynku przebywać będzie mogło o połowę mniej zwiedzających niż wcześniej w tym samym czasie. "Takie rozwiązanie ułatwi zachowanie wymaganego dystansu (nie mniejszego niż 2 m) i pozwoli komfortowo korzystać z eksponatów" - podkreślono.

Wszystkie osoby będą musiały mieć też zasłonięte nosy i usta oraz często myć lub dezynfekować ręce. Z wymogu noszenia maseczki wyłączone są dzieci do 4 roku życia.

CNK poinformowało, że prezentowane eksponaty i powierzchnie często dotykane będą poddawane bieżącej dezynfekcji. Niedostępne będą eksponaty z silnym podmuchem powietrza i te, z którymi interakcja wymaga dmuchania lub zbliżania twarzy. Zwiększono również odległości pomiędzy eksponatami. Z informacji zamieszczonych przez CNK na Facebooku wynika, że na 200 eksponatów 13 zostanie wyłączonych, a 23 tymczasowo zabranych z ekspozycji.

Zwiedzający będą musieli poruszać się po CNK zgodnie z wyznaczonym kierunkiem, który ma ułatwić zachowanie bezpiecznego dystansu.

CNK udostępni dla zwiedzających nie tylko wystawy, ale też planetarium. Nieczynne pozostaną jednak Teatr Robotyczny oraz laboratoria. Teatr Wysokich Napięć będzie otwarty, ale nie będą w nim prowadzone pokazy.

Podobnie jak muzea również inne centra nauki w Polsce otwierają się po kilkumiesięcznej przerwie związanej z pandemią koronawirusa. Na przykład w sobotę 6 czerwca otwarte zostanie ponownie Centrum Nauki Experyment w Gdyni, które również przyjmie ograniczoną liczbę gości. Z kolei już od 16 maja można korzystać z atrakcji gdańskiego Hevelianum, które otworzyło dwie wystawy multimedialne: „Wehikuł czasu – człowiek i pocisk” i „Zabawy z historią”. Działalność edukacyjną i popularyzatorską z zastosowaniem specjalnych środków ostrożności od 1 czerwca wznowiło też Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. (PAP)

szz/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2020