Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
07.02.2020 aktualizacja 07.02.2020

15 mln zł na uczelnie zawodowe z Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej pt. „Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości” w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. PAP/Tomasz Gzell 07.02.2020 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej pt. „Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości” w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Warszawie. PAP/Tomasz Gzell 07.02.2020

Wskazujemy uczelnie zawodowe, które najlepiej kształcą w sposób praktyczny - powiedział w piątek minister nauki Jarosław Gowin, ogłaszając wyniki 2. edycji projektu Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości. Do 15 publicznych uczelni zawodowych trafi w sumie 15 mln zł.

"Wszyscy chcemy, by młode pokolenie Polaków jak najlepiej radziło sobie na rynku pracy. Konkurs, którego wyniki dziś ogłosiliśmy, pokazuje te uczelnie zawodowe, a więc te kształcące w sposób praktyczny, które robią to najlepiej i najskuteczniej. Wskazaliśmy 15 uczelni, które w roku 2019 przygotowywały studentów najlepiej do podjęcia pracy w ich powiecie czy regionie" - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Wsparcie w ramach Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości jest zagwarantowane w Konstytucji dla Nauki. Dodatkowe pieniądze otrzymuje co roku maksymalnie 15 publicznych uczelni zawodowych - które mogą pochwalić się najlepszymi wynikami, jeśli chodzi o zawodowe losy absolwentów.

To druga edycja konkursu. Aż 7 z 15 wyróżnionych uczelni znalazło się w gronie laureatów po raz pierwszy.

Dofinansowanie dostaną w tym roku Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowej w: Gnieźnie, Koszalinie, Głogowie, w Suwałkach, Legnicy, Nysie, Chełmie, Elblągu, Włocławku. A także: Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu, Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, Małopolska Uczelnia Państwowa w Oświęcimiu, Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu i Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

To, która uczelnia otrzyma środki, ma związek ze wskaźnikiem zatrudnienia i zarobków, uzyskiwanych przez absolwentów - w odniesieniu do średnich w danym powiecie. "Oparcie konkursu o zobiektywizowane dane jest możliwe dzięki funkcjonowaniu systemu badania losów ekonomicznych absolwentów" - podsumował Jarosław Gowin. Przypomniał, że od kilku lat działa w Polsce system ELA (ela.nauka.gov.pl). W ramach niego każdy może uzyskać informacje, jak radzą sobie na rynku absolwenci danego kierunku studiów.

W konkursie Dydaktyczna Inicjatywa Doskonałości premia finansowa jest wypłacana w formie subwencji, która zapewnia większą elastyczność w dysponowaniu pieniędzmi. Uczelnie mogą wydać środki na cele, które podniosą jakość kształcenia, np. na zakup pomocy dydaktycznych, zatrudnienie praktyków w uczelniach, stypendia dla studentów, kursy i szkolenia podnoszące kompetencje kadry dydaktycznej, modernizację laboratoriów.

Rektor PWSZ w Nysie dr Przemysław Malinowski z powiedział dziennikarzom, że środki z programu przeznaczone będą na jego uczelni m.in. na modernizację specjalistycznych laboratoriów związanych z branżą elektromobilności.

A rektor PWSW w Przemyślu dr Paweł Trefler zapowiedział, że chce, aby z pieniędzy z programu na kierunku pielęgniarstwo utworzono centrum symulacji medycznych, w którym będą mogli się szkolić studenci.

Uczelnie, które skorzystały w ubiegłej edycji z dofinansowania Dydaktycznej Inicjatywy Doskonałości, zbudowały nowe lub zmodernizowały istniejące już pracownie do praktycznej nauki zawodu, pozyskały nowych praktyków do pracy ze studentami. Nauczyciele akademiccy mogli poszerzyć kwalifikacje i uprawnienia do pracy w nowych obszarach praktycznej nauki zawodu. 

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

lt/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024