Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
05.02.2020 aktualizacja 05.02.2020

Opole/Praktycy z branży biotechnologii wesprą uniwersytecką pomologię

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Specjaliści w wykorzystaniu biotechnologii w przemyśle będą współpracować Uniwersytetem Opolskim. Umowę dot. projektu Pomologia, czyli utworzenia na uczelni Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego na Rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, podpisały władze UO i firma Bio-Gen.

Zgodnie z podpisaną we wtorek umową pomiędzy Uniwersytetem Opolskim a firmą Bio-Gen, strony zobowiązały się do ścisłej współpracy w wykorzystaniu potencjału naukowego i technologicznego przy tworzeniu na uczelni Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego na Rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego.

"Biotechnologie to jedna z prężnie rozwijających się i przyszłościowych dziedzin nauki. Co ważne, efekty badań biotechnologicznych są coraz częściej z powodzeniem wdrażane zarówno w sferze praktycznego zastosowania w rolnictwie, jak i ochronie środowiska. Tym bardziej cieszymy się z pozyskania w charakterze partnera firmy mającej już 30 letnie doświadczenie w tej branży, która działa nie tylko na terenie Polski, ale prowadzi badania nad wykorzystaniem wiedzy swoich specjalistów także poza granicami naszego kraju. Dzięki ich doświadczeniu w praktycznych rozwiązaniach z zakresu biotechnologii, będziemy mogli lepiej dostosować profil naszych badań naukowych, a nasi partnerzy będą mogli korzystać z osiągnięć naukowych naszych specjalistów" - powiedział Grzegorz Sawicki, dyrektor ds. projektów strategicznych UO.

Właściciel Bio-Gen Jarosław Peczka w rozmowie z PAP przypomniał, że chociaż niedawno główne laboratoria firmy przeniesiono do Łodzi, to pamięta że firmę założono 30 lat temu w Opolu jako Przedsiębiorstwo Wdrożeń i Zastosowań Biotechnologii i Inżynierii Genetycznej, choć wówczas mało kto wierzył w to, że z lokalnej firmy przekształci się w ośrodek badawczo-wdrożeniowy o zasięgu międzynarodowym.

"To, że dzisiaj możemy prowadzić badania nad zastosowaniem nowoczesnych biotechnologii w krajach Półwyspu Arabskiego m.in. dla tamtejszego bardzo wymagającego rynku produkcji żywności, jest zasługą zarówno naukowców, jak i praktyków ze świata biznesu. Zdajemy sobie sprawę, że do kolejnych wyzwań konieczne będzie pozyskanie nowych kadr i gotowość do stosowania innowacyjnych rozwiązań. Dzięki współpracy z uczelniami możemy więc w pewien sposób kształtować badania naukowe pod potrzeby rynku, a w przyszłości możemy liczyć na pozyskanie wysoko wykwalifikowanej kadry" - powiedział Peczka.

Zgodnie z założeniami projektu Pomologia, czyli Międzynarodowego Centrum Badawczo-Rozwojowego Uniwersytetu Opolskiego na rzecz Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego, na terenie dawnej Królewskiej Akademii Rolniczej w Prószkowie powstaje nowoczesna jednostka, której działalność ma przyczynić się do zwiększenia przepływu wiedzy i technologii do gospodarki. Ma też wpłynąć na podniesienie jakości badań oraz zwiększenie liczby i wartości publikacji naukowych UO. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

masz/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024