10.07.2020
PL EN
21.11.2019 aktualizacja 21.11.2019

Patent dla chemików za tlenek grafenu do oczyszczania wód z jonów metali ciężkich

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Modyfikowany tlenek grafenu do sorpcji jonów metali ciężkich z zanieczyszczonych wód opracowali naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Ich rozwiązanie zostało opatentowane - podała w czwartek sekcja prasowa UŚ.

Jak przypomniano, chemicy z UŚ są członkami zespołów, których celem jest m.in. opracowanie efektywnych sposobów oczyszczania wód zanieczyszczonych jonami metali ciężkich. „Są to przede wszystkim ścieki poprzemysłowe, takie jak odpady pokopalniane, hutnicze, galwaniczne i pochodzące z zakładów poligraficznych. Ścieki te zanieczyszczone są najczęściej toksycznymi jonami ołowiu, kadmu, chromu, kobaltu, niklu czy cynku” – czytamy.

Jedną z już opracowanych i opatentowanych technologii w tym zakresie była specjalna tkanina poliestrowa wychwytująca tego typu zanieczyszczenia, która charakteryzowała się czystością biologiczną i mogła być stosowana wielokrotnie dzięki procesowi regeneracji.

Kolejną propozycją, która również została objęta ochroną patentową, jest modyfikowany tlenek grafenu. „Umożliwia on zastosowanie stosunkowo prostego i skutecznego sposobu sorpcji jonów metali ciężkich z roztworów o szerokim zakresie pH. Oczyszczanie polega na wprowadzeniu do reaktora zanieczyszczonego roztworu oraz modyfikowanego tlenku grafenu. Tak powstały roztwór, po odpowiednio długim procesie mieszania, jest sączony przy użyciu specjalnych bibułowych sączków filtracyjnych. Przefiltrowaną wodę ocenia się następnie pod względem ilości zaadsorbowanych jonów metali” – wyjaśniono w informacji.

Jak podano, autorami wynalazku są chemicy z Uniwersytetu Śląskiego: dr Barbara Feist, dr hab. inż. Jacek Nycz, prof. dr hab. inż. Ewa Schab-Balcerzak, prof. dr hab. Rafał Sitko, dr Marcin Szala, dr Karina Kocot, mgr Jakub Wantoluk, mgr Justyna Kuczera, a także: Borys Ośmiałowski, Izabela Grela oraz Karina Mroczyńska reprezentujący Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

PAP – Nauka w Polsce

akp/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020