Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
10.09.2019 aktualizacja 10.09.2019

Napoje słodzone zwiększają ryzyko przedwczesnego zgonu?

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Napoje słodzone po raz kolejny znalazły się na cenzurowanym. Podejrzewano już, że mogą przyczyniać się do rozwoju otyłości, teraz opublikowano badania sugerujące, że wypijanie dziennie co najmniej dwóch takich napojów może zwiększać ryzyko przedwczesnego zgonu. Nie ma przy tym znaczenia, w jaki sposób są one słodzone – cukrem czy słodzikami.

„JAMA Internal Medicine” informuje, że wskazują na to badania 451 tys. Europejczyków, których obserwowano przez ponad 16 lat. Analizowano, jakie są ich zwyczaje żywione, styl życia, ile wypijają napojów słodzonych. I potwierdziło się, że z napojami słodzonymi nie należy przesadzać.

„Nasze badania wykazały, że warto ograniczyć ich konsumpcję, a zamiast nich lepiej sięgać po inne płyny, najlepiej po wodę” – podkreśla główny autor najnowszych badań Neil Murphy z International Agency for Research on Cancer.

Specjalista wraz ze swym zespołem posłużył się bazą danych European Prospective Investigation into Cancer and Nutrition. Wynika z niej, że osoby sięgające po napoje co najmniej dwa razy dziennie są o 17 proc. bardziej narażone na przedwczesny zgon niż te, które robią to co najwyżej raz na miesiąc.

Co ciekawe, kiedy wzięto pod uwagę, w jaki sposób napoje są słodzone, okazało się, że te z cukrem o 8 proc. zwiększają ryzyko przedwczesnego zgonu (jeśli wypijane są co najmniej dwa razy dziennie), a te ze słodzikami – o 26 proc.

Neil Murphy przyznaje, że nie ma pewności, że to jedynie słodzone napoje zwiększają ryzyko przedwczesnego zgonu. Nie można wykluczyć – wyjaśnia – że często sięganie po te napoje świadczy o niekorzystnym odżywianiu się i niewłaściwym stylu życia. Z tych samych badań wynika bowiem, że osoby często z nich korzystające miały wyższy wskaźnik BMI i częściej np. paliły papierosy. „Staraliśmy się w naszych badaniach wyeliminować inne czynniki ryzyka, ale nie można wykluczyć, że one ze sobą współgrają” – dodaje.

Zgadza się z tym prof. Bruce Y. Lee z Johns Hopkins University. Jego zdaniem, tego rodzaju badania potwierdzają przede wszystkim to, że na stan zdrowia wpływa styl życia. „Ale jest to bardzo skomplikowane, bo trzeba wziąć pod uwagę wiele różnego rodzaju czynników ryzyka” – podkreśla w wypowiedzi dla Reutersa. Niewykluczone zatem – dodaje specjalista – że częste wypijanie napojów słodzonych sygnalizuje zły styl życia. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024