15.12.2019
PL EN
18.07.2019 aktualizacja 18.07.2019

Świadomość, na co zostanie przerobiony śmieć, zachęca do recyklingu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Plastikowa butelka staje się kurtką, kawałek aluminium – rowerem. Kiedy konsumentom przypomina się, w co można zamienić surowce wtórne, są bardziej skłonni do oddawania ich do recyklingu – zauważyli naukowcy z amerykańskich uczelni Penn State i Boston College.

„Współczynnik recyklingu w Stanach Zjednoczonych jest zbyt niski - uważa prof. marketingu z Penn State, Karen Winterich. - W 2015 r. tylko 25 proc. odpadów było przetwarzanych. Nasze badanie sugeruje, że ten wynik można poprawić, jeśli zapewni się konsumentom oznakowanie i przekaz, świadczące o tym, że surowce wtórne są przerabiane na nowe produkty”.

Choć – jak sama nazwa wskazuje – surowce wtórne są produktami do przyszłego wykorzystania, wielu ludzi traktuje je wciąż jako śmieci.

Winterich i jej koledzy przeprowadzili serię badań, w których sprawdzali, jak myślenie o tym, że surowce wtórne zostaną zamienione w nowe produkty, wpływa na recykling. Wyniki opisali w „Journal of Marketing”.

W jednym z badań zespół dał uczestnikom pół kartki papieru, na której mogli gryzmolić dla „oczyszczenia umysłu”. Następnie pokazano im serię reklam. Niektóre jedynie zachęcały do oddawania śmieci do recyklingu, inne prezentowały przedmioty, które przetworzono na ten sam typ produktu, np. plastikowa butelka, z której powstała nowa. Jeszcze inne reklamy przedstawiały produkty przerobione na zupełnie nowe rzeczy – np. z plastikowych butelek zrobiono kurtkę. Na koniec rejestrowano, czy przed wyjściem uczestnicy wrzucili skrawki papieru do pojemnika na papier czy do zwykłego kosza.

„Osoby, którym pokazano reklamy z transformacją produktu, były dużo bardziej skłonne do poddania papieru recyklingowi, niż ci, którym pokazano tylko kontrolny przekaz na temat przetwarzania odpadów – powiedziała Winterich. - Co interesujące, nie było różnicy między grupami, które widziały reklamy o przetwarzaniu produktów na inne i tych, które oglądały filmy o przerabianiu przedmiotów na takie same”.

W ramach innego badania w uniwersyteckim ośrodku przetwarzania odpadów umieszczono informację jedynie o tym, jakie rodzaje surowców są przyjmowane. Na innym piętrze umieszczono wskazówki, jakie surowce są zbierane, a także na co można je przerobić. „Kiedy na plakacie była informacja nie tylko o tym, co można wyrzucić, ale i co potem będzie z tego zrobione, w zwykłych koszach było mniej surowców wtórnych, a zwiększał się poziom recyklingu” - podkreśliła Winterich.

Badaczka uważa, że prostym sposobem na zwiększenie poziomu oddawania surowców do recyklingu jest przedstawienie konsumentom informacji o przetwarzaniu ich w nowe przedmioty. Takie działania powinny być priorytetem dla organizacji i władz, którym zależy na zwiększeniu poziomu recyklingu. Praca naukowców może być też wskazówką dla firm, które polegają w swojej działalności na surowcach wtórnych, gdyż od poziomu recyklingu zależy ich rozwój. (PAP)

mrt/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2019