Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
28.05.2019 aktualizacja 28.05.2019

Ponad miliard ludzi na świecie ma problemy ze słuchem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad miliard ludzi na świecie ma problemy ze słuchem, zakłócające codziennie funkcjonowanie, a zwłaszcza komunikowanie się z innymi – przypomina dyrektor Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach prof. Henryk Skarżyński. We wtorek w Warszawie i Kajetanach rozpoczyna się 2. Światowy Kongres Otologii.

"Ponad miliard osób na świecie ma problemy ze słuchem. To ogromny problem cywilizacyjny, który generuje wielkie koszty społeczne i ekonomiczne. Tylko w Polsce na zaburzenia słuchu cierpi od 1 do 2 na 1000 urodzonych niemowląt, około 20 proc. dzieci i młodzieży szkolnej, a także 75 proc. seniorów" – podkreśla w wypowiedzi dla PAP prof. Henryk Skarżyński, główny przewodniczący kongresu, któremu towarzyszy 32. Spotkanie Towarzystwa Politzera.

Specjalista zwraca uwagę, że dobry słuch to podstawa codziennej komunikacji. "Musimy jednak o niego bezustannie dbać; w tym celu należy regularnie badać się pod kątem sprawności tego narządu. Cywilizacja wpływa czasem negatywnie na jego funkcjonowanie, stąd dynamiczny rozwój operacyjnych metod leczenia zaburzeń słuchu. O tym właśnie dyskutujemy w gronie najwybitniejszych specjalistów z całego świata" - dodaje.

Dr Renata Korneluk z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach poinformowała, że blisko 1000 naukowców, lekarzy otolaryngologów, audiologów, foniatrów, a także inżynierów klinicznych z całego świata weźmie udział w Światowym Kongresie Otologii. "Dzięki temu od 28 maja do 1 czerwca 2019 r. Polska stanie się światową stolicą otologii – dziedziny medycyny, która zajmuje się fizjologią, rozpoznawaniem, diagnozowaniem i leczeniem chorób uszu" - podkreśla.

W programie Kongresu znalazły się m.in. tematy związane z szumami usznymi - coraz częściej spotykaną dolegliwością u coraz młodszych pacjentów, a także ciekawostki dot. chirurgii robotycznej ucha środkowego, genetycznych i wrodzonych wad słuchu czy cyfrowej telemedycyny.

Dr Korneluk wyjaśniła, że Towarzystwo Politzera jest jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych towarzystw naukowych, którego nazwa pochodzi od nazwiska XIX-wiecznego pioniera otochirurgii i otologii – Adama Politzera. "Jest to elitarne towarzystwo, którego misją jest tworzenie międzynarodowego forum naukowców zajmujących się otologią, neurootologią i chirurgią podstawy czaszki" - dodała.

Z informacji przekazanych PAP wynika, że w Kajetanach pod Warszawą wykonywanych jest najwięcej w świecie operacji poprawiających słuch. Wiele zabiegów chirurgicznych wykonano tam po raz pierwszy w świecie. Tam również została także opracowana i uruchomiona pierwsza w świecie Krajowa Sieć Teleaudiologii oraz rozwijane są innowacyjne narzędzia telemedyczne do badania wszystkich zmysłów człowieka.

"W Kajetanach znajduje się także największy na świecie ośrodek szkoleniowy technik chirurgicznych z unikatową pracownią wyposażoną w 30 stanowisk dla otochirurgii i rynochirurgii, nowoczesny sprzęt do ćwiczeń na preparatach anatomicznych i symulatorach komputerowych, w którym odbywają się międzynarodowe warsztaty szkoleniowe z zakresu otochirurgii" – podkreśla dr Korneluk.

Prof. Henryk Skarżyński jest również pomysłodawcą i inicjatorem światowej sieci Hearring, która powstała we współpracy z czterema innymi ośrodkami – z Wiednia, Innsbrucka, Würzburga i Antwerpii. Sieć działa pod hasłem "Najlepsze kliniki – najlepsza kompleksowa opieka dla pacjentów" i zrzesza wiodące ośrodki w dziedzinie implantów słuchowych i badań naukowych w tym zakresie na świecie. 

PAP - Nauka w Polsce

zbw/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024