Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
17.06.2017 aktualizacja 17.06.2017

Remonty historycznych budowli w Zakazanym Mieście w Pekinie

W Muzeum Pałacowym w Pekinie, obejmującym obszar Zakazanego Miasta, trwają prace remontowe i renowacyjne – informuje serwis internetowy Instytutu Archeologii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych.

Zakazane Miasto to cesarski kompleks pałacowy wzniesiony w latach 1406-1420, służący jako rezydencja cesarza i jego rodziny do końca panowania Dynastii Ming (1368-1644 r.) oraz w czasach mandżurskiej Dynastii Qing (1644-1912 r.). Zakazane Miasto w 1987 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Łącznie we wszystkich budowlach Zakazanego Miasta znajduje się 9371 pomieszczeń.

Jak poinformował Shan Jixiang, dyrektor Muzeum Pałacowego w Pekinie, Zakazane Miasto jest celem ogromnej liczby wycieczek turystycznych, a w ubiegłym roku liczba zwiedzających osiągnęła rekordową liczbę 16 milionów osób. To 2 miliony osób więcej niż łączna liczba turystów odwiedzających Muzeum Brytyjskie w Londynie i Luwr w Paryżu w tym samym okresie.

Ze względu na wielką popularność Zakazanego Miasta jako obiektu turystycznego wprowadzono dzienny limit 80 tysięcy osób zwiedzających i w najbliższej przyszłości zostanie on utrzymany.

Muzeum Pałacowe w trosce o utrzymanie stanu wielu historycznych budowli regularnie prowadzi prace konserwacyjne i remontowe w różnych obiektach, mające na celu także zwiększenie wygody osób zwiedzających.

Obecnie obiektem wyłączonym ze zwiedzania jest Pawilon Kształtowania Charakteru, położony obok Pałacu Niebiańskiej Czystości na terenie tzw. dworu wewnętrznego, służącego niegdyś jako część prywatna kompleksu, przeznaczona dla cesarza i jego rodziny. Prace renowacyjne w Pawilonie Kształtowania Charakteru będą prowadzone do 2020 roku, a po ich zakończeniu cały obiekt ma być udostępniony zwiedzającym.

Wcześniej zaledwie 30 procent powierzchni tego obiektu było dostępne dla turystów. Po ponownym otwarciu pawilonu do wewnątrz będą prowadziły trzy dodatkowe wejścia, a wśród atrakcji ma znaleźć się cesarska kuchnia, gdzie będą odtwarzane sceny przygotowywania posiłków.

Od czasów cesarza Yongzhenga z Dynastii Qing, panującego w latach 1722-1735, w Pawilonie Kształtowania Charakteru mieszkali kolejni władcy z Dynastii Qing, a trzech z nich zmarło w tym pawilonie. (PAP)

jot/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024