18.09.2020
PL EN
04.10.2016 aktualizacja 04.10.2016

Ponad 10 tys. żaków rozpoczęło nowy rok akademicki na Politechnice Lubelskiej

Prawie 10,5 tys. studentów zainaugurowało we wtorek nowy rok akademicki w Politechnice Lubelskiej. Do użytku oddano nowe Centrum Sportowe uczelni.

Rektor Politechniki Lubelskiej prof. Piotr Kacejko podkreślił, że sukcesem w ostatnich latach jest wzrost liczby zatrudnionych samodzielnych pracowników naukowych. „W sposób zdecydowany przełamaliśmy barierę stu pracowników samodzielnych, mamy ich w tej chwili blisko 130. Przyjęliśmy do pracy ponad 45 asystentów, młode osoby, które stanowią zaczyn dalszych prac naukowych i gwarancję, że ten sukces będzie kontynuowany” – powiedział Kacejko podczas inauguracji.

Rektor zaznaczył, że absolwenci Politechniki Lubelskiej wykazują dobre przygotowanie na rynku pracy. „Badania wykonane przez profesjonalną firmę sprawdziły, że po roku od ukończenia studiów zaledwie 1,5 proc naszych absolwentów to osoby bezrobotne” – podkreślił.

„Najbardziej spektakularnym sukcesem jest zajęcie przez Politechnikę Lubelską pierwszego miejsca w rankingu najbardziej innowacyjnych uczelni. Oblicza się go odnosząc liczbę uzyskanych patentów do liczby nauczycieli akademickich. To przeliczenie od kilku lat wypada dla Politechniki bardzo dobrze, a w 2016 r. zajęliśmy pierwsze miejsce” – dodał Kacejko.

Uczelnia jest w dobrej sytuacji materialnej, od trzech lat osiąga dodatni wynik finansowy, jednak – jak ocenił Kacejko - ogłoszony przez resort nauki projekt nowego algorytmu finansowania szkolnictwa wyższego stawia nowe wyzwania. „Konieczne będzie podniesienie kryteriów oceny studenckich postępów w nauce. Student już nie będzie tak całkiem na wagę złota, nie będziemy się starali na wszelkie sposoby utrzymać go na uczelni, bowiem decydującym elementem będzie teraz jakość kształcenia” – zapowiedział.

Oddane do użytku nowe Centrum Sportowe to rozbudowana i gruntownie zmodernizowana hala, pochodząca z lat 80. ubiegłego wieku. Obiekt ma teraz ponad tysiąc metrów kwadratowych powierzchni, prawie jedną trzecią więcej niż poprzednio. Powstały nowe sale do uprawiania sportów walki, aerobiku i siłownia, wzniesiono trybuny dla stu widzów, zainstalowano sprzęt nagłaśniający. Inwestycja kosztowała ponad 7 mln zł.

W przyszłym roku uczelnia planuje modernizację zewnętrznych obiektów sportowych, m.in. pełnowymiarowego boiska do piłki nożnej i boiska do piłki ręcznej. Powstać ma 120-metrowa tartanowa bieżna zakończona skocznią w dal i dwa zadaszone korty tenisowe.

Na sześciu wydziałach i 20 kierunkach Politechniki Lubelskiej kształci się prawie 10,5 tys. studentów, w tym 650 z zagranicy, głównie z Ukrainy. Na pierwszy rok przyjęto ponad 2,1 tys. młodych ludzi. Wszystkie miejsca na studiach stacjonarnych zostały zapełnione. Największa popularnością cieszyły się studia w zakresie informatyki, mechatroniki, mechaniki i budowy maszyn, budownictwa i architektury. Uczelnia otworzyła dwa nowe kierunki: marketing i komunikacja rynkowa oraz inżynieria systemów bezpieczeństwa wewnętrznego.

PAP - Nauka w Polsce

kop/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020