18.09.2020
PL EN
14.05.2016 aktualizacja 14.05.2016

Nowe wytyczne ułatwią leczenie lekoopornej gruźlicy

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nowe międzynarodowe wytyczne mają zmniejszyć o ponad połowę koszt i czas niezbędny do wyleczenia gruźlicy wielolekoopornej (MDR) – informuje serwis BBC News.

Jak przewidują specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia(WHO), leczenie zgodne z nowymi zaleceniami powinno trwać około dziewięciu miesięcy. Zalecane są także nowe testy do rozpoznawania MDR, dające wyniki już po dwóch dniach (a nie po trzech miesiącach).

Dotychczas stosowana terapia zajmuje nawet dwa lata – przez ten czas pacjent przyjmuje tysiące pigułek i musi codziennie dostawać zastrzyk. Jednym z najczęstszych skutków ubocznych jest utrata słuchu. Nic dziwnego, że wielu pacjentów przedwcześnie przerywa przyjmowanie leków lub w ogóle nie podejmuje leczenia. W rezultacie dochodzi do dalszych problemów z lekoopornością, a odsetek wyleczeń to zaledwie 50 proc.

Około 5 proc. przypadków gruźlicy powodują bakterie odporne na dwa najskuteczniejsze leki. W skali całego świata odsetek ten przekłada się na 480 000 zachorowań i 190 000 zgonów. Nowe, krócej trwające leczenie jednego pacjenta – z wykorzystaniem środków wcześniej używanych w walce z trądem - ma kosztować mniej niż 1000 dolarów; w przypadku konwencjonalnej terapii na same leki trzeba wydać 2400 dolarów.

Opracowanie nowego schematu leczenia było możliwe dzięki badaniom przeprowadzonym przez Międzynarodową Unię do Walki z Gruźlicą oraz organizację Lekarze bez Granic (Medecins Sans Frontieres) w Bangladeszu i dziewięciu krajach afrykańskich. (PAP)

pmw/ agt/

Copyright © Fundacja PAP 2020