Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
23.02.2016 aktualizacja 23.02.2016

Ciąża w późniejszym wieku zwiększa ryzyko krwotocznego udaru mózgu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Kobiety, które zachodzą w ciążę w wieku 40 lat lub później, mają wyższe ryzyko krwotocznego udaru mózgu po menopauzie w porównaniu z paniami, które zachodzą w ciążę w młodszym wieku – wynika z badań naukowców amerykańskich z University of Minnesota.

Zostały one zaprezentowane podczas Międzynarodowej Konferencji nt. Udaru Mózgu, która w dniach 17-19 lutego odbywa się w Los Angeles.

“Wiadomo, że kobiety w bardziej zaawansowanym wieku mają większe ryzyko problemów zdrowotnych w okresie ciąży niż panie młodsze. Z naszych badań wynika, że konsekwencje ciąży w późniejszym wieku rozciągają się również na przyszłe lata” – komentuje główny autor pracy prof. neurologii Adnan I. Qureshi z Unveristy of Minnesota w Delaware (Minnesota, USA).

Jego zdaniem odkrycie to jest szczególnie istotne w obliczu tego, że coraz więcej kobiet odkłada macierzyństwo na wiek późniejszy, nawet dopiero po ukończeniu 40-tki.

Naukowcy pod kierunkiem prof. Qureshiego przeanalizowali dane zebrane wśród ponad 72 tys. kobiet w wieku 50-79 lat, uczestniczek wieloletniego studium pt. Women\'s Health Initiative Study (jedno z największych badań dotyczących zdrowia kobiecego), których stan zdrowia monitorowano średnio przez 12 lat. Z całej grupy ponad 3,3 tys. pań zaszło w ciążę w późniejszym wieku.

Okazało się, że w porównaniu z kobietami, które zaszły w ciążę w wieku młodszym, były one bardziej zagrożone po menopauzie udarem mózgu (zarówno niedokrwiennym, jak i krwotocznym), zawałem serca oraz zgonem z różnych przyczyn sercowo-naczyniowych.

Po uwzględnieniu w analizie znanych czynników ryzyka tych problemów zdrowotnych, w tym m.in. wieku, rasy, skurczowego ciśnienia krwi, migotania przedsionków, picia alkoholu i palenia papierosów, badacze wyliczyli, że ciąża w bardziej zaawansowanym wieku miała związek z istotnie wyższym – o 60 proc. - ryzykiem krwotocznego udaru mózgu po menopauzie. Stanowi on ok. 15 proc. wszystkich udarów mózgu, ale wiąże się z gorszymi rokowaniami niż udar niedokrwienny, w tym wyższym ryzykiem zgonu i niepełnosprawności.

Prof. Qureshi podkreśla, że lekarze powinni mieć świadomość wyższego ryzyka krwotocznego udaru mózgu u kobiet, które były w ciąży w bardziej zaawansowanym wieku i monitorować ich stan zdrowia po menopauzie pod tym kątem. (PAP)

jjj/ krf

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024