Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
06.10.2015 aktualizacja 06.10.2015

Opole/ Studenci PO wybierają kierunki, które będą dawać pracę

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Zaczynający naukę studenci Politechniki Opolskiej coraz częściej wybierają kierunki, które będą dawać pracę – twierdzą władze uczelni, która zainaugurowała rok akademicki. Rektor PO zapewniał, że uczelnia tworzy też nowe kierunki pod potrzeby opolskiej gospodarki.

Na zwołanej w poniedziałek, przy okazji inauguracji roku akademickiego 2015/2016 konferencji prasowej, rektor największej opolskiej uczelni technicznej Politechniki Opolskiej prof. Marek Tukiendorf mówił, że z sygnałów płynących od władz Opola wynika np., że w najbliższym czasie w mieście potrzebnych będzie ok. 400 inżynierów informatyków.

„I właśnie informatyka okazuje się jednym z naszych najbardziej obleganych kierunków” – powiedział prof. Tukiendorf zaznaczając, że obecnie studenci „w większości zaczęli wybierać +pracodajne+ kierunki”. Do tych kierunków rektor PO zaliczył - prócz informatyki - także np. automatykę, elektronikę, mechatronikę, energetykę, budownictwo czy architekturę.

W rozmowie z PAP szef opolskiej uczelni technicznej podkreślił, że PO od lat stara się dostosowywać swoją ofertę do potrzeb opolskiej gospodarki. W związku z tym - przypominał - zostały otwarte np. takie kierunki jak energetyka czy mechatronika. „W tym roku uruchamiamy elektronikę przemysłową w związku ze współpracą uczelni z firmą ifm ecolik” – podał prof. Tukiendorf. Firma ta buduje w Opolu centrum badań i rozwoju i zapowiedziała, że w ciągu najbliższych 5 lat chce tam zatrudnić nawet stu inżynierów.

„Także na wydziale mechanicznym uruchomiliśmy transport. Dzieje się bardzo dużo wokół budów i inwestycji na Opolszczyźnie i liczymy, że inżynierowie, którzy będą absolwentami tych naszych kierunków, znajdą tam szybko pracę” – dodał rektor PO.

Prof. Tukiendorf podał, że w tym roku studia na PO zacznie ponad 1,7 tys. nowych studentów i zapewnił, że nabór był na poziomie podobnym jak w ub. roku.

Obecny na konferencji prasowej i inauguracji roku na PO przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś mówił, że w ostatnich latach liczba studentów ogółem w Polsce – w związku z niżem demograficznym - zmniejszyła się z ok. 2 mln do ok. 1,5 mln. Przekonywał jednak, że "niż nie może być traktowany jako zagrożenie”, tylko jako „szansa na doszusowanie do tego, co jest średnią unijną”.

Prof. Banyś podał, że w Polsce dotacja budżetowa państwa na jednego studenta na rok wynosi 3 tys. euro, a średnia unijna w tym zakresie to ponad 6 tys. euro; liczba studentów przypadająca na jednego nauczyciela akademickiego w Polsce to średnio 17, a średnia unijna to 12. Ponadto w Polsce liczba osób "pracujących w nauce" na milion mieszkańców to ponad 1,5 tys. „W Czechach, Słowacji, na Węgrzech, by nie mówić o Niemczech czy Skandynawii, to prawie dwa razy więcej. Mamy zatem ogromne zaległości i w tym kontekście niż nie może być traktowany jako zagrożenie, tylko jako szansa” – podkreślał.

Pytany o to, czy np. w kontekście sytuacji na rynku pracy widać, że młodzież chętniej wybiera uczelnie techniczne niż uniwersytety powiedział, że z danych wynika, iż w ostatnich 2-3 latach „liczba kandydatów na studia przyjętych finalnie na uczelnie techniczne przewyższyła liczbę studentów przyjętych na uniwersytety”.

Rektor PO dodał, że wyzwania dla uczelni na ten rok akademicki to zamknięcie prowadzonych już, dużych inwestycji infrastrukturalnych – m.in. wartej 30 mln zł przebudowy i wyposażenia budynków Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki w tzw. II Kampusie PO na ul. Prószkowskiej w Opolu, gdzie przed laty mieściły się koszary wojskowe. Prof. Tukiendorf podał, że w ciągu ostatnich 3 lat w inwestycje dot. infrastruktury czy aparatury badawczej na PO „wpompowano” ok. 120 mln zł.

Inauguracja roku akademickiego na PO odbyła się w Filharmonii Opolskiej. Wykład inauguracyjny wygłosił ambasador Indii na Polskę i Litwę Ajay Bisaria. Inaugurację poprzedziło przejście w uroczystym orszaku spod opolskiego Ratusza do Filharmonii Opolskiej, w której miała miejsce właściwa uroczystość.

Politechnika Opolska kształci studentów na sześciu 6 wydziałach, na 24 kierunkach. Łącznie studiuje na niej obecnie ok. 8 tys. studentów.

PAP - Nauka w Polsce

kat/ dym/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024