15.07.2020
PL EN
30.07.2015 aktualizacja 30.07.2015

Lasery jak z "Gwiezdnych wojen" w służbie nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wskaźnik laserowy czy odtwarzacz płyt DVD to tylko niektóre zastosowania laserów. O laserach mocniejszych niż wszystkie elektrownie świata i o eksperymentach, które wyglądają jak sceny z "Gwiezdnych wojen" mówią PAP badacze z Instytutu Chemii Fizycznej PAN.

W Centrum Laserowym w Warszawie - które jest wspólną inicjatywą Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Chemii Fizycznej PAN - lasery wykorzystuje się do zaawansowanych badań naukowych. Jan Szczepanek z IChF PAN wyjaśnia, że zainstalowane w laboratorium układy laserowe emitują \"bardzo krótkie impulsy, ale o dużej energii\".

Dr Paweł Wnuk opowiada, że w Centrum Laserowym znajduje się laser, którego moc jest pięciokrotnie większa niż moc wszystkich elektrowni na świecie, ale impulsy światła trwają miliony razy krócej niż błysk flesza.

\"Dzięki laserom naukowcy mogą na przykład badać różne procesy chemiczne oraz właściwości materiałów w bardzo krótkich skalach czasowych, ale czasem lasery wykorzystują też do mniej poważnych, ale za to bardzo widowiskowych eksperymentów. Udało im się nagrać wideo, w którym widać, jak światło lasera podróżuje po korytarzu ich instytutu. Wygląda to jak scena rodem z +Gwiezdnych wojen+\" - mówi dr Wnuk.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ laz/ hgt/

Copyright © Fundacja PAP 2020