Nauka dla Społeczeństwa

28.03.2024
PL EN
16.04.2015 aktualizacja 16.04.2015

Nagroda Copernicus po raz szósty czeka na zgłoszenia naukowców

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Polscy i niemieccy badacze, którzy prowadzą wspólny projekt badawczy mogą ubiegać się o Polsko-Niemiecką Nagrodę Naukową COPERNICUS. Wysokość nagrody to 200 tys. euro, zwycięska dwójka badaczy podzieli się nią po połowie. Wnioski można zgłaszać do 15 czerwca.

Polsko-Niemiecką Nagrodę Naukową COPERNICUS przyznają Fundacja na rzecz Nauki Polskiej i Niemiecka Wspólnota Badawcza (DFG). Nagroda wręczana jest od 2006 roku co dwa lata dwóm współpracującym ze sobą naukowcom – polskiemu i niemieckiemu, którzy realizują wspólny projekt badawczy.

Nagrodą są wyróżniani najbardziej aktywni uczestnicy polsko-niemieckiej współpracy naukowej w uznaniu za wybitne osiągnięcia badawcze będące owocem tej współpracy. "Od kandydatów oczekuje się, by mieli szczególne zasługi dla współpracy niemiecko-polskiej i łączyli w sposób komplementarny różne doświadczenia, wiedzę i zasoby w celu wspólnego rozwiązywania problemów badawczych. Wyniki takiej współpracy powinny mieć potencjał, aby otwierać nowe perspektywy w danych dziedzinach badawczych lub innych domenach nauki, oraz wnosić wyjątkowy wkład w rozwój obu narodów" - informuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Kandydatami mogą być uczeni, którzy mają co najmniej stopień naukowy doktora, pracują w polskiej bądź niemieckiej instytucji naukowej. Ponadto, powinni być oni liderami zespołów badawczych, zaangażowanymi w projekty naukowe.

Kandydatów - reprezentujących dowolną dziedziny nauki - mogą zgłaszać uczeni posiadający stopień naukowy doktora, zatrudnieni w polskiej bądź niemieckiej instytucji naukowej. Rozpatrywane będą również autonominacje. Laureatów nagrody wybiera jury powołane wspólnie przez DFG i FNP. Termin zgłaszania kandydatów upływa w 15 czerwca 2015 r. o godz. 16.

Wysokość nagrody to 200 tys. euro, ale laureaci muszą podzielić się nią po połowie. Środki te powinny zostać wykorzystane przez naukowców na rzecz dalszego rozwoju współpracy polsko-niemieckiej.

Rozstrzygnięcie obecnej edycji konkursu planowane jest na osiem miesięcy po ostatecznym terminie składania nominacji. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w Warszawie w czerwcu 2016 r.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024