Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
17.09.2013 aktualizacja 17.09.2013

Dźwięk własnego głosu wcale nie taki znienawidzony

Wygląda na to, że w większości przypadków ludziom podoba się dźwięk nagrań swojego głosu, choć często deklarują, że tak nie jest. Po prostu nie zdają sobie z tego sprawy - twierdzą naukowcy.

Badacze z Albright College (USA) na łamach magazynu "Perception" dowodzą, że ludzie uważają nagrania swojego głosu za bardziej atrakcyjne w porównaniu z tym, jak inni je oceniali, co uważane jest za formę nieświadomego dążenia do poprawy własnej samooceny.

"Ludzie mają tendencję do dobrego myślenia o sobie - powiedziała psycholog Susan Hughes. - Często przypisują sobie więcej zalet, niż mają w rzeczywistości. Jest to czasem mechanizm budowania pewności siebie lub walki z depresją".

W ramach badania 80 mężczyzn i kobiet oceniało atrakcyjność nagrań różnych głosów. Bez wiedzy uczestników badacze włączyli do tej grupy trzy różne nagrania głosów poszczególnych uczestników. Naukowcy twierdzą, że większość badanych nie rozpoznała własnego nagrania lub nie zdawała sobie sprawy, że ich głos też brano pod uwagę, niemniej jednak oceniali go wyżej niż inni. Dodatkowo uczestnicy wystawiając oceny traktowali swój głos bardziej przychylnie niż pozostałe.

"W epoce wzmożonego narcyzmu to badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że poszczególne jednostki mają zawyżoną opinię o sobie" - podkreśliła Hughes.

Artykuł sugeruje, że uczestnicy preferowali swój głos, gdyż brzmiał dla nich znajomo.

Hughes przyznaje, że była zaskoczona wynikami, gdyż zwykle ludzie deklarują, że nie lubią dźwięku nagrań własnego głosu. Istnieje wyraźna różnica w tym, jak słyszymy go podczas mówienia i odtwarzania nagrań. "Większość osób jest zirytowana słuchając nagrania swojego głosu" - przekonuje badaczka. (PAP)

mrt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024