Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
21.03.2019 aktualizacja 21.03.2019

Dzień z Horyzontem 2020 – 4 kwietnia w Warszawie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

O korzyściach, jakie daje naukowcom, przedsiębiorcom i instytucjom udział w unijnym programie Horyzont 2020 będzie się można przekonać 4 kwietnia w Warszawie. Podczas Dnia z Horyzontem 2020 opowiedzą o tym eksperci, a także osoby, które już z sukcesem uczestniczą w programie.

Dzień informacyjny na temat unijnego programu finansowania badań naukowych i innowacji Horyzont 2020 organizuje Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Osoby i zespoły mające pomysł na projekt oraz przygotowujące wnioski będą miały szanse na indywidualne konsultacje z ekspertami KPK.

„Wydarzenie jest adresowane do beneficjentów programów ramowych, ale przede wszystkim do nowych uczestników, których pragniemy zainteresować unijnymi grantami i zachęcić do udziału w Programie Ramowym UE Badań i Innowacji – Horyzont 2020” – mówi dr inż. Zygmunt Krasiński, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego PB UE (KPK), cytowany w komunikacie KPK przesłanym PAP.

Dyrektor dodaje, że Horyzont 2020 to międzynarodowa „Liga Mistrzów” badań i innowacji. Oferta programu jest bardzo szeroka – od prestiżowych grantów European Research Council (ERC) i projektów stricte naukowych, poprzez projekty zachęcające do rozwoju kariery naukowej i mobilności (Działania Marii Skłodowskiej-Curie), projekty dla samorządów i NGO’sów, po ambitne projekty badawcze i wdrożeniowe dla firm.

Jak podał KPK, w ostatnich latach trwania programu Komisja Europejska ma do rozdysponowania jeszcze prawie 30 mld euro.

Do ubiegłego roku polskie organizacje pozyskały blisko 372 mln euro dofinansowania w ramach Horyzontu 2020. Największą pulę pieniędzy zdobył przemysł (blisko 105 mln euro), z czego aż 70 mln euro pozyskały polskie małe i średnie przedsiębiorstwa. Znacząco wzrosło również zaangażowanie uczelni i instytutów, które uzyskały blisko 203 mln euro dofinansowania z Komisji Europejskiej (ponad 99,3 mln euro same uczelnie).

„Dotychczasowy udział Polski w Horyzoncie 2020 nie odzwierciedla naszego potencjału – ocenia dr Krasiński. - Zachęcamy naukowców i przedsiębiorców do aplikowania o granty w Horyzoncie, bo naprawdę warto. To nie tylko korzyści finansowe – wysoki poziom dofinansowania i kosztów pośrednich, ale przede wszystkim dostęp do wiedzy i nowych technologii, sieci kontaktów na najwyższym międzynarodowym poziomie, a także wzrost rozpoznawalności, budowa marki i prestiż”.

Dyrektor zaznacza, że nowe nowy system oceny działalności naukowej wysoko punktuje zaangażowanie uczelni i instytutów w projekty w Horyzoncie 2020. Jest to ważne dla instytucji starających się o wyższą kategorię naukową, lub o utrzymanie dotychczasowej. Punkty za udział w projektach realizowanych w ramach Programów Ramowych UE liczy się podwójnie, a w przypadku grantów ERC – poczwórnie.

Polscy naukowcy, którzy już skorzystali z unijnego programu, 4 kwietnia zdradzą tajemnice swoich sukcesów.

I tak, o międzynarodowych studiach doktoranckich w zakresie słodownictwa i browarnictwa opowie dr hab. inż. Aleksander Poreda. Kierowane przez niego studia prowadzone są w ramach projektu European Joint Doctorate in Food Science na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie.

Dr Piotr Nowak zaprezentuje korzyści, jakie przyniósł mu ERC Starting Grant – pierwszy matematyczny grant ERC w Polsce. Badacz realizuje go w Instytucie Matematycznym PAN w Warszawie, ale prowadzi też szeroką współpracę międzynarodową.

O tym, jak poziom konkurencyjności jednostki podnosi zatrudnianie w niej wybitnych badaczy z zagranicy powie prof. Robert Hołyst z Instytutu Chemii Fizycznej PAN. To jedna z trzech polskich instytucji, które przyjęły najwięcej zagranicznych naukowców w ostatnich 10 latach.

Horyzont 2020 ma również szeroką ofertę dla firm, które chciałyby sfinansować działania B+R. Dotąd ponad 300 polskich przedsiębiorstw zdobyło w ramach tego programu blisko 105 mln euro. Swoimi doświadczeniami w staraniu się o unijne dofinansowanie podzieli się z uczestnikami„Dnia z Horyzontem 2020” Krzysztof Samp z firmy ITTI. Zdobył on Kryształową Brukselkę 2018 w kategorii małe i średnie przedsiębiorstwa.

Eksperci KPK na otwartych sesjach omówią wybrane obszary tematyczne w programie Horyzont 2020 i szczegółowe zasady aplikowania w otwartych konkursach. Jak przekonują organizatorzy, spotkanie będzie okazją do nawiązania kontaktów, które mogą w przyszłości zaowocować utworzeniem konsorcjum projektowego.

„Dzień z Horyzontem 2020” odbędzie się w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, ul. Rektorska 4 w Warszawie. Program i rejestracja: http://www.kpk.gov.pl/?event=dzien-z-horyzontem-2020

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024