20.07.2019
PL EN
28.02.2019 aktualizacja 28.02.2019

Bakterie skórne u płazów bardziej zróżnicowane w chłodnych warunkach

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Ponad 2,3 tys. osobników reprezentujących 205 gatunków płazów przebadali naukowcy, aby lepiej poznać skład flory bakteryjnej na skórze tych zwierząt. Okazuje się, że próbki pobrane od zwierząt z chłodniejszych obszarów są bardziej zróżnicowane, niż w tropikach.

Płazy często padają ofiarą śmiertelnych chorób skóry. W pierwszym badaniu na tak dużą skalę, naukowcy z 31 uniwersytetów i centrów badawczych, m.in. Smithsonian Tropical Research Institute (STRI) w Panamie, pobrali próbki mikroorganizmów od ponad 2,3 tys. zdrowych żab i salamander z 12 krajów, aby poszerzyć wiedzę o bakteriach bytujących na ich skórze.

Uznano, że w doborze bakterii szczególną rolę odgrywa temperatura. Bardziej zróżnicowany mikrobiom obserwowano w rejonach chłodnych zim i zmiennych temperatur – informują naukowcy w „Nature Ecology and Evolution”. Jest to wniosek dość nieoczekiwany, zważywszy na to, że wśród zwierząt i roślin większa bioróżnorodność występuje raczej w tropikach.

Analiza była kulminacją kilku innych projektów, w tym większych badań na temat zapaści płazów w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Panamie czy Madagaskarze.

Poprzednie badania wykazywały już, że występowanie wolno żyjących bakterii na całym świecie rządzi się pewnymi prawami, dlatego naukowcy zastanawiali się, czy podobne zasady dotyczą również bakterii skórnych u zwierząt. Dociekali też, jakie interakcje wiążą geny płazów i bakterie na skórze, a także to czy przewidywana funkcja genów zmienia się w zależności od otoczenia.

Okazało się, że szybko namnażające się bakterie mogą dobrze funkcjonować w ciepłym klimacie, zmniejszając tym samym bioróżnorodność. Jednak w bardziej zmiennych warunkach, w klimacie umiarkowanym, faworyzowane są inne typy bakterii. Np. niektóre mikroorganizmy mogą przeżyć chłód w stanie uśpienia, co może tłumaczyć bardziej zróżnicowany mikrobiom w tym środowisku. Również w tych warunkach obserwowano więcej genów związanych ze stanem uśpienia.

Praca naukowców prowadzi do lepszego zrozumienia roli mikroorganizmów w zdrowiu płazów i wykorzystania „dobrych” bakterii w zapobieganiu epidemii wśród tych zwierząt i leczenia ich. Jak zauważa główny autor badania Jordan Kueneman z STRI, specjalizujący się w mikrobiologii tropikalnej, konieczne jest zbudowanie bazy danych o mikroorganizmach z obszarów tropikalnych, aby lepiej zrozumieć ich rolę w utrzymywaniu zdrowia i adaptacji organizmów gospodarzy, wspólnym ewoluowaniu i biogeografii zwierząt, roślin i ich symbiontów. (PAP)

mrt/ zan/

Copyright © Fundacja PAP 2019