23.05.2019
PL EN
16.02.2019 aktualizacja 16.02.2019

Trening bez stresu może poprawić umiejętności chirurgiczne

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Nauka cięcia i szycia w bezstresowych warunkach pozwala młodym adeptom chirurgii szybko zdobyć większą biegłość niż przypadku stresujących oficjalnych zajęć - informuje pismo „Scientific Reports”.

Wcześniejsze badania zespołu prof. Ioannisa Pavlidisa z University of Houston wykazały, że podczas formalnego szkolenia chirurgicznego z użyciem symulatorów chirurgicznych rezydenci są narażeni na wysoki poziom stresu. Napięcie psychiczne prowadzi do szybkich, podejmowanych bez namysłu działań, pociągających za sobą błędy, które jeszcze bardziej zwiększają stres. W takich warunkach nauka przebiegała powoli – podczas pięciu sesji adepci niemal niczego się nie nauczyli.

Obecny eksperyment polegał na wyeliminowaniu niepotrzebnego stresu związanego z otoczeniem i koncentracji na niezbędnych każdemu chirurgowi umiejętnościach poza formalnym środowiskiem edukacyjnym.

W badaniu wzięło udział piętnastu studentów pierwszego roku medycyny. Gdy rozpoczęli naukę cięcia i szycia na mobilnych symulatorach mikrochirurgicznych, Pavlidis i jego zespół śledzili ich poziomy stresu, mierząc wydzielanie potu w okolicach nosa za pomocą kamery termowizyjnej. Poziom stresu był znacznie niższy niż w poprzednim eksperymencie i stosunkowo stały. Osiągane wyniki oceniali dwaj eksperci analizując nagrania wideo.

Jak się okazało, w „hobbistycznych” warunkach do opanowania umiejętności mikrochirurgicznego cięcia i szycia na poziomie podobnym do doświadczonych chirurgów wystarczyło zaledwie pięć godzinnych sesji. Podobnie jak w przypadku jazdy na rowerze, raz nabyte umiejętności cięcia i szycia nabywane są na stałe.

Mającym podstawowe umiejętności chirurga adeptom łatwiej będzie się skupić na bardziej zawansowanych wyzwaniach, jakie czekają w sali operacyjnej.

Jak zaznacza prof. Pavlidis, w podobny sposób można by zmodyfikować szkolenie także w innych zawodach rzemieślniczych, w których rozwinęły się uświęcone od pokoleń doktryny treningowe. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Copyright © Fundacja PAP 2019