Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
08.10.2018 aktualizacja 08.10.2018

Swarzędz wybuduje obserwatorium astronomiczne w ramach budżetu obywatelskiego

Wizualizacja obserwatorium astronomicznego, które ma powstać w ramach projektu Swarzędzkie Gwiezdne Wrota. Źródło: Swarzędzkie Gwiezdne Wrota. Wizualizacja obserwatorium astronomicznego, które ma powstać w ramach projektu Swarzędzkie Gwiezdne Wrota. Źródło: Swarzędzkie Gwiezdne Wrota.

Projekt budowy obserwatorium astronomicznego wygrał w głosowaniu na Budżet Obywatelski Gminy Swarzędz. Swarzędzkie Gwiezdne Wrota mają być całoroczną placówką o charakterze naukowo-edukacyjnym.

Wyniki głosowania przedstawił burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek podczas konferencji 3 października. W głosowaniu wzięło udział 5117 mieszkańców. Za sfinansowaniem budowy obserwatorium astronomicznego głosowało 3280 osób.

Łączny koszt projektu Swarzędzkie Gwiezdne Wrota to 775 tysięcy złotych. Koszty te obejmują zaprojektowanie i budowę obserwatorium, wyposażenie placówki, zagospodarowanie terenu dookoła oraz monitoring i system alarmowy.

W ramach Swarzędzkich Gwiezdnych Wrót ma powstać całoroczna placówka o charakterze naukowo-edukacyjnym w formie obserwatorium astronomicznego. W ofercie placówki oprócz obserwacji astronomicznych mają być także wycieczki, wykłady, zajęcia dla grup szkolnych i przedszkolnych oraz organizacja i wsparcie dla różnorodnych imprez o charakterze popularnonaukowym.

Według planów, ma powstać trzykondygnacyjny budynek z tarasem obserwacyjnym i powierzchnią 600 metrów kwadratowych. Na budynku zostanie zamontowana kopuła astronomiczna o średnicy 5,5 metra wraz z wyposażeniem i napędem. Pod kopułą stanie teleskop o średnicy 50 cm, wyposażony m.in. w kamerę astro-fotograficzną.

Zajęcia prowadzone w obserwatorium mają być częściowo bezpłatne. Osoby z kół naukowych oraz mieszkańcy Swarzędza będą mieli możliwość wyrobienia karty dającej darmowy wstęp, natomiast pozostałe osoby (np. turystów) obowiązywałyby jednorazowe bilety wstępu.

„Bardzo cieszymy się z uzyskania poparcia (...). Spełniając swoje marzenia, spełniamy marzenia innych osób! W szczególności małych dzieci, które marzą o tym, by zostać w przyszłości astronomkami i astronomami” - mówi Tomasz Książczyk, pomysłodawca i autor projektu oraz Ambasador Kosmiczny ESERO-Polska.

„Zależy nam na uruchomieniu nowoczesnej jednostki edukacyjnej, która będzie wizytówką Swarzędza. Będziemy realizować działania edukacyjne dla dzieci i młodzieży, rozwijając zainteresowania odbiorców astronomią, naukami przyrodniczymi, (astro)fotografią i technikami komputerowymi. Będziemy prowadzić działalność naukowo-popularyzatorską, współpracując z podobnymi jednostkami w kraju” - zapowiada Książczyk.

Jak dodaje, pomysł pojawił się na przełomie lutego i marca 2018 r., a jego realizacja jest planowana na 2019 rok, a jego ukończenie na połowę 2020 r.

PAP – Nauka w Polsce

cza/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024