Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
05.02.2020 aktualizacja 05.02.2020

Wystawa w PAN Bibliotece Gdańskiej nabytków z 2019 r.

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Kilkadziesiąt eksponatów m.in. rękopisy, stare druki, grafiki, mapy, pocztówki, fotografie, exlibrisy i numizmaty oraz dokumenty zgromadzono na otwartej we wtorek w siedzibie PAN Biblioteka Gdańska wystawie prezentującej nowe nabytki placówki.

Wystawa prezentuje najcenniejsze i najciekawsze obiekty, które w ubiegłym roku trafiły do zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej jako darowizny od osób prywatnych i instytucji oraz zostały zakupione np. na aukcjach, w antykwariatach, a nawet na odbywającym się co roku w Gdańsku Jarmarku św. Dominika.

Zwiedzający mogą np. oglądać tabliczkę woskową z XIV wieku z zapisanym wyrokiem sądowym, album z 1896 roku z gdańskiej Szkoły Wojennej ze zdjęciami kadetów podczas nauki i ćwiczeń oraz menu z hotelu Danziger Hof z 1912 r.

Pośród eksponatów jest portret Henrietty Baranius, urodzonej w Gdańsku gwiazdy Opery Berlińskiej w latach 1788-1797. Jej wizerunek to miedzioryt pochodzący z 1796 r. Artystka słynęła z nieprzeciętnej urody, talentu aktorskiego i wokalnego oraz pracowitości. Ogromną popularność przyniosły jej interpretacje dzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta i sam kompozytor był podobno wielbicielem jej twórczości.

"Na wystawie jest dokument z 1640 roku poświadczający wykupienie się z poddaństwa Mateusza Czapa z Wierzchucina, poddanego klasztoru w Żarnowcu, czy też druk okolicznościowy autorstwa Andrzeja Zbylitowskiego z 1597 roku opisujący podróż Zygmunta III Wazy na ceremonię koronacyjną do Szwecji. Ciekawostką jest też przyrodnicza mapa Polski przygotowana na Wystawę Światową w Nowym Jorku w 1939 roku na zlecenie Dyrekcji Naczelnej Lasów Państwowych, ukazująca walory Rzeczypospolitej jako raju dla myśliwych i miłośników przyrody" - poinformowała Marta Pawlik-Flisikowska z PAN Biblioteka Gdańska.

Wśród prezentowanych na wystawie dokumentów życia społecznego warto wyróżnić przedwojenny katalog z kolekcjonerskimi kartami statków wydawnictwa E. Wedel.

Interesujące są także pocztówki przedstawiające osobistości ze świata muzyki i teatru z początku XX wieku oraz kolekcja srebrnych medali autorstwa Sebastiana Mikołajczaka poświęcona 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Są także takie ciekawostki jak przedwojenny folder "Wir zeigen Ihnen das sehenswerte Danzig" lub potwierdzenie opłaty za czyszczenie komina w Sopocie z października 1921 r.

Ekspozycja będzie czynna do 16 marca.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/aszw/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024