Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
10.10.2019 aktualizacja 10.10.2019

Antydepresanty mogą zwiększać ryzyko cukrzycy ciążowej

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Przyjmowaniu różnych leków przeciwdepresyjnych, a szczególnie wenlafaksyny i amitryptyliny, towarzyszy wyższe zagrożenie cukrzycą ciężarnych. Korzyści i zagrożenia związane z taką terapią należy dobrze rozważyć - podkreślają naukowcy.

Jak zwracają uwagę naukowcy z kanadyjskiego Centre hospitalier universitaire Sainte-Justine na łamach pisma "BMJ Open" cukrzyca ciążowa to częsta przypadłość kobiet spodziewających się dziecka. Schorzenie to prowadzi do komplikacji w przebiegu ciąży i porodu. Dodatkowo dzieci po takiej ciąży są bardziej narażone na rozwój otyłości i cukrzycy, a matki - cukrzycy i chorób serca.

Tymczasem na łamach pisma "BMJ Open" specjaliści z Kanady opisują badanie, w którym sprawdzili wpływ różnych leków przeciwdepresyjnych na zagrożenie tą chorobą.

Autorzy publikacji sprawdzili działanie stosowanych często inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny - citalopramu, fluoksetyny, fluwoksaminy, paroksetyny i sertraliny, a także wenlafaksyny (leku z nowej grupy inhibitorów wychwytu serotoniny i norepinefryny - SNRI), amitryptyliny (starszego środka z grupy tzw. leków trójpierścieniowych).

Badacze sprawdzili informacje na temat ponad 20 tys. ciąż, w których matki zachorowały na cukrzycę ciążową oraz ponad 200 tys. ciąż z tego samego roku, przebiegających bez takich powikłań.

Po uwzględnieniu różnorodnych czynników, które mogą wpływać na ryzyko choroby, naukowcy zauważyli wyraźne korelacje. W sumie, w związku z przyjmowaniem antydepresantów ryzyko cukrzycy rosło o 19 proc. Największy przyrost ryzyka towarzyszył leczeniu amitryptyliną (52 proc.) oraz wenlafaksyną (27 proc.). Zagrożenie wzrastało tym bardziej, im dłużej trwała terapia.

Badanie miało charakter obserwacyjny, więc nie mogło wykazać relacji przyczynowo-skutkowych, jednak naukowcy proponują pewne wyjaśnienie. Jak zwracają uwagę, antydepresanty - ze względu na oddziaływanie na poziom serotoniny - wpływają na metabolizm glukozy. Dlatego jednym z efektów ubocznych ich stosowania jest przybieranie na wadze. Zbyt duża masa ciała to tymczasem czynnik ryzyka dla cukrzycy.

Autorzy publikacji podkreślają, że korzyści i ryzyko stosowania leków muszą być uważnie oszacowane, szczególnie u kobiet z ciężką depresją.

"Leczenie depresji to ważny problem. Stanowi przy tym duże wyzwanie, ponieważ depresja może występować przed i w trakcie ciąży. Nieleczona może też nawracać w czasie ciąży i krótko po urodzeniu" - piszą autorzy analiz.

Więcej informacji na stronie. (PAP)

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024