Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
02.10.2019 aktualizacja 03.10.2019

Kielce/ Politechnika Świętokrzyska zainaugurowała nowy rok akademicki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Politechnika Świętokrzyska uroczyście zainaugurowała w środę nowy rok akademicki. "Musimy stać się stymulatorem i zapleczem naukowym dla rozwoju nowoczesnego przemysłu województwa" – podkreślił rektor prof. Wiesław Trąmpczyński.

Na pięciu wydziałach, 19 kierunkach Politechniki Świętokrzyskiej kształcić się będzie w tym roku około 5 tys. studentów, w tym 1 466 na pierwszym roku. Uruchomiono nowy kierunek Automatyka i Elektrotechnika Przemysłowa na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Na kieleckiej uczelni kształcić się będzie w tym roku także 139 studentów z zagranicy (Ukraina, Białoruś, Kazachstan) .

Trąmpczyński, podczas swojego wystąpienia poinformował, że po zakończeniu obecnej kadencji w sierpniu 2020 roku, przestanie pełnić funkcję rektora uczelni. „Mijają już 23 lata, z tego 11,5 lat na stanowisku rektora, jak związałem się z Kielcami, stając się kielczaninem +z wyboru+” – powiedział.

„Dzisiaj jest to uczelnia nie do poznania. Zmodernizowane budynki, nowe i wyposażone w nowoczesną - w skali europejskiej i światowej – aparaturę, laboratoria badawcze, bardzo dobre warunki odbywania zajęć dydaktycznych, jak i socjalne pracowników. Można śmiało powiedzieć - nowoczesna uczelnia XXI wieku” – podkreślił rektor. Zaznaczył, że przyszłość uczelni powinna być budowana w oparciu o działalność na rzecz przemysłu.

„Politechnika musi stać się stymulatorem i zapleczem naukowym dla rozwoju nowoczesnego przemysłu województwa, a w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw” – zaznaczył Trąmpczyński. Dodał, że temu ma służyć realizacja projektu „CENWIS - Centrum Naukowo–Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego”, dofinasowanego z funduszy unijnych.

W ramach tego zadania planowana jest modernizacja sześciu istniejących już laboratoriów badawczych i budowa sześciu nowych. Projekt obejmuje również m.in. budowę nowej hali laboratoryjnej, przebudowę węzła komunikacyjnego na terenie kampusu uczelni, budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych (w tym szybkiego ładowania) wraz miejscami postojowymi, instalację turbin wiatrowych na dachach hal laboratoryjnych oraz budynku dydaktycznym ENERGIS oraz dostawę wraz z montażem aparatury naukowo – badawczej na potrzeby 12 specjalistycznych laboratoriów badawczych.

„Jest to projekt mieszany, inny aniżeli dotychczasowe, gdyż jego wskaźnikiem rezultatu ma być wykorzystanie powstałej infrastruktury na rzecz współpracy badawczo-rozwojowej z jednostkami przemysłowymi. Jesteśmy przekonani, że działania te wzmocnią rozwój przedsiębiorstw województwa świętokrzyskiego i staną się źródłem ich szybszego rozwoju” – powiedział rektor, który przypomniał, że Politechnika Świętokrzyska wchodzi w skład konsorcjum budowy w Kielcach laboratorium Głównego Urzędu Miar.

Do 2023 roku w stolicy Świętokrzyskiego powstanie specjalistyczny obiekt o powierzchni około 15 tys. m kw., wyposażony w kilkadziesiąt innowacyjnych, metrologicznych stanowisk pomiarowo-badawczych.

„Województwo uzyskuje kampus laboratoryjny o międzynarodowym znaczeniu, natomiast Politechnika możliwość współpracy w laboratoriach na światowym poziomie i świadczenia usług badawczo-rozwojowych dla przemysłu, a także możliwość realizacji interdyscyplinarnych projektów badawczych na skalę międzynarodową, współpracę naukowo–badawczą, a także ciekawe praktyki dla studentów, staże dla doktorantów i zatrudnienie dla absolwentów” – zaznaczył Trąmpczyński.

„Razem z Uniwersytetem Jana Kochanowskiego budujmy Kielce Akademickie. Miasto, w którym zdobywa się wiedzę, czy też z którego wyjeżdża się po wiedzę, ale przede wszystkim do niego się wraca” – dodał rektor, który zwrócił się do studentów pierwszego roku, rozpoczynających naukę na kieleckiej uczelni.

„Chciałem wam pogratulować wyboru uczelni. Jestem przekonany, iż wkrótce zauważycie, że był to wybór trafny, a przekazywana wiedza umożliwi wam atrakcyjną pracę oraz dalszy rozwój osobisty” – powiedział rektor uczelni.

Politechnika Świętokrzyska jest najstarszą i jedyną państwową uczelnią techniczną w regionie świętokrzyskim. Jej początki sięgają 1965 roku. Utworzono wtedy Kielecko-Radomską Szkołę Inżynierską. W 1978 roku została przekształcona w Politechnikę Świętokrzyską. Uczelnia ma w tej chwili prawo do doktoryzowania w siedmiu dyscyplinach naukowych i prawo do habilitacji w czterech. 

PAP - Nauka w Polsce, Janusz Majewski

maj/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024