Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
15.05.2013 aktualizacja 15.05.2013

Nanocząsteczki srebra pomogą oczyścić wodę

Naukowcom z Indian Institute of Technology w Ćennaju (Indie) udało się opracować filtr oparty na materiale kompozytowym zawierającym aluminium oraz nanocząsteczki srebra – informuje New Scientist.

Nowy filtr może być tanim i wydajnym sposobem na zapewnienie pitnej wody w regionach, gdzie do tej pory nie było to możliwe.

Podczas testów filtr osiągnął wysoką wydajność – pięćdziesiąt gramów materiału pozwoliło na oczyszczenie 1 500 litrów wody bez konieczności odnawiania filtra. Badacze oceniają, że filtr zawierający w sobie 120 gramów kompozytu może zapewnić ilość czystej wody zdatnej do picia odpowiadającej rocznemu zapotrzebowaniu pięcioosobowej rodziny. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że taki filtr miałby kosztować zaledwie dwa dolary. Filtr jest skuteczny w walce z bakteriami i wirusami, a także oczyszcza wodę z toksycznych substancji chemicznych i związków ołowiu i arszeniku.

Thalappil Pradeep, jeden z naukowców zaangażowanych w projekt, podkreśla, że proces wytwarzania filtrów jest również przyjazny środowisku – jeden litr wody zużytej podczas produkcji odpowiada pięciuset litrom wody oczyszczonej.

Filtr poddawany jest obecnie próbom w terenie.(PAP)

stm/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024