Strona główna Aktualności
Historia i kultura

Archeolodzy przebadali w Puszczy Białowieskiej średniowieczny kurhan

12.09.2017 Archeologia, Historia i kultura

Kurhan w czasie wykopalisk. Fot. R. Szlązak

Szkielet kobiety, przy którym znajdowały się paciorki z niebieskiego i zielonego szkła, odkryli archeolodzy wewnątrz kurhanu w Uroczysku Szczekotowo w Puszczy Białowieskiej. Grobowiec zlokalizowano w zeszłym roku dzięki zastosowaniu lotniczego skanowania laserowego.

Oprócz ozdób w kurhanie znajdowały się też fragmenty naczyń ceramicznych. To na ich podstawie archeolodzy oszacowali wiek konstrukcji na XI - XIII w. n.e. W jego pobliżu znaleziono jednak również fragmenty naczyń wcześniejszego okresu, datowane na okres wpływów rzymskich (czyli sprzed ok. 2 tys. lat).

 

"Niestety, zarówno część szkieletu, jak i ozdób została zniszczona w wyniku rabunkowego rozkopywania kurhanu, które miało miejsce prawdopodobnie w XIX lub na początku XX wieku" - powiedziała PAP główna koordynatorka badań, dr Joanna Wawrzeniuk z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (IA UKSW) w Warszawie.

 

Obok badanego przez archeologów kurhanu znajdują się cztery inne, mniejsze kopce, zapewne z tego samego okresu - te konstrukcje również odkryto w zeszłym roku dzięki lotniczemu skanowaniu laserowemu, przez zespół badaczy z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

 

Jako ciekawe znalezisko archeolodzy wskazali jamę we wschodniej części kopca, na której dnie znajdował się bruk kamienny. Na nim spoczywały fragmenty potłuczonych naczyń.

 

"Przypuszczamy, że znaleziska te są pozostałością odprawianych przy grobie obrzędów pogrzebowych" - dodał Roman Szlązak, współprowadzący badania na tym stanowisku

 

Na obszarze Rezerwatu przyrodniczo-archeologicznego Szczekotowo archeolodzy znali już wcześniej ślady po dawnej działalności człowieka. Naukowcy wskazują m.in. inne kurhany pochodzące również z okresu średniowiecza. W ostatnich latach badali je naukowcy z Instytut Archeologii i Etnologii (IiAE) PAN w Warszawie.

 

Wykopaliska odbyły się w ramach trzyletniego projektu NCN pt. Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Puszczy Białowieskiej, realizowanego przez UKSW. Biorą w nich również udział pracownicy IAiE PAN w Warszawie oraz studenci archeologii UKSW. Wykopaliska archeologiczne w Uroczysku Szczekotowo będą trwały do połowy września.

 

PAP - Nauka w Polsce

 

szz/ agt/

Kurhan skrywał w sobie szczątki kobiety. Fot. J. Wawrzeniuk

Kurhan skrywał w sobie szczątki kobiety. Fot. J. Wawrzeniuk

Szkielet kobiety znaleziony wewnątrz kurhanu. Fot. R. Szlązak

Archeolodzy badają kurhan w Białowieży. Fot. R. Szlązak

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi