Strona główna Aktualności
Świat

Naukowcy: otwórzmy oczy na problem braku piasku

14.09.2017 Świat

Fot. Fotolia

Wszechobecny, tani i łatwy do pozyskania – wydaje się, że piasek jest surowcem, którego nie da się wyczerpać. Nic bardziej mylnego – mówią naukowcy i ostrzegają na łamach ”Science”, że nadmierna eksploatacja piasku nie tylko wyczerpuje jego zapasy, ale też szkodzi środowisku, zagraża lokalnym społecznościom i rodzi konflikty.

Wyściela kilometry plaż na całym świecie, zalega na dnie oceanów, tworzy rozległe pustynie – naukowcy przestrzegają jednak, by nie ulegać złudzeniu, że piasek zawsze będzie powszechnie dostępny. Takie podejście może nas w przyszłości drogo kosztować, piszą w swej publikacji badacze z Niemiec i USA.

 

Choć pozornie piasek jest tani i łatwy do pozyskania, prawdziwe koszty jego globalnego wydobycia i wykorzystania są dużo wyższe niż oficjalnie podawane, a do tego nierównomiernie rozłożone, czytamy w artykule.

 

Piaskownie na całym świecie przyczyniają się do erozji wybrzeży, niszczenia siedlisk zwierząt oraz rozprzestrzeniania się inwazyjnych gatunków. Powstałe podczas wydobywania piasku, wypełnione wodą niecki to z kolei idealna wylęgarnia komarów przenoszących malarię.

 

Co więcej, te negatywne efekty nie są odczuwane tam, gdzie się wykorzystuje piasek, ale w biedniejszych regionach świata, gdzie prowadzi się jego wydobycie.

 

Naukowcy opisują też inną ”ciemną stronę” piaskowego biznesu. Zyski z obrotu piaskiem przyciągają zorganizowaną przestępczość i kreują międzynarodowe konflikty. Co gorsze, wszelkie próby uregulowania tej gałęzi gospodarki w krajach rozwijających się zaowocowały jedynie nasileniem nielegalnej, często mafijnej działalności.

 

Autorów najbardziej martwi fakt, że niewiele osób czy rządów właściwie rozumie ekonomikę wydobycia piasku i potrafi dostrzec rzeczywiste tego konsekwencje.

 

”Tak jak w przypadku wielu surowców naturalnych, od których zależy świat, piasek jest idealnym przykładem transakcji, które wydają się proste, ale w rzeczywistości są głęboko złożone i naszpikowane nierównością i ryzykiem” – mówi jeden z autorów publikacji, Jianguo ”Jack” Liu z Uniwersytetu Stanowego Michigan.

 

Jego zdaniem obecne połączenie szybko rosnącego popytu i nieograniczonego wydobycia to prosta recepta na rosnące braki tego surowca w niedalekiej przyszłości.

 

”Piasek stający się dobrem rzadkim to olbrzymi problem dla globalnego środowiska i społeczeństwa, ale nie jest jeszcze postrzegany czy rozumiany (jako problem – przyp. PAP)” – potwierdza główna autorka Aurora Torres z niemieckiego Centrum Badań nad Bioróżnorodnością (iDiy) i Uniwersytetu Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze.

 

Ona również przestrzega przed uznawaniem piasku jako surowca występującego w nadmiarze lub odnawialnego, ”chyba że wskaźniki samouzupełniania zasobu odpowiadają lub przekraczają wskaźniki wydobycia”. Niestety, w skali globalnej bilans wydobycia piasku nie spełnia tego warunku, dodaje badaczka.

 

Naukowcy chcą zainicjować pierwsze międzynarodowe badanie pełnego zakresu podaży i popytu na piasek. Ich zdaniem potrzeba szerszej i bardziej kompleksowej wiedzy o procesie pozyskiwania i wykorzystywania piasku, a także jego transporcie, obrocie i wszelkich możliwych negatywnych efektach dla przyrody i ludzi, które mogą tej działalności wynikać.

 

Piasek to kluczowy surowiec w budownictwie: jest składnikiem betonu, asfaltu, tynku i zapraw murarskich. Wykorzystuje się go też w produkcji szkła i elektroniki. (PAP)

 

dwo/ agt/

Tagi: piasek
Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi