Strona główna Aktualności

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

11.09.2017 Książka

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Brytyjski pisarz science-fiction, entuzjasta nauki, badań nad DNA, Internetu i komputerów, opisuje również, czym jest Ziemia i kim są ludzie. Kto nie czytał jeszcze słynnej "trylogii" Adamsa składającej się z sześciu książek, ten mocno może się zdziwić.

 

Zacznijmy od tego, że "Głęboka myśl" raz na zawsze miał wyjaśnić wszelkie wątpliwości, czyli dać odpowiedź na ostateczne pytania o życie, wszechświat i całą resztę. Ta operacja się jednak nie powiodła.

 

"Głęboka myśl kombinował i rachował siedem i pół miliona lat – pisze Adams – po czym obwieścił, że odpowiedź brzmi Czterdzieści dwa". Niewiele to wyjaśniło.

 

Trzeba było zbudować kolejny komputer, o jeszcze większych możliwościach, tym razem nazwano go "Ziemia". Był tak ogromny, że często brano go za planetę. "Zwłaszcza robiły to goniące po powierzchni maszyny, przedziwne małpokształtne istoty, niemające żadnego pojęcia, że są elementem gigantycznego programu…".

 

Poczucie humoru Adamsa jest wyjątkowe, w stylu Monty Pythona i Terry’ego Pratchetta, zresztą Adams pisał skecze dla Monty Pythona. Pierwsza część trylogii "Autostopem przez galaktykę" była najpierw słuchowiskiem radiowym w BBC, oczywiście komediowym, potem powstał serial telewizyjny.

 

Miał jeszcze powstać film na podstawie tej powieści, jednak 11 maja 2001 r. w Kalifornii podczas prac nad nim Adams nagle zmarł na zawał serca. Stało się to wtedy, kiedy skończył ćwiczyć i odpoczywał. Nie udało się go uratować, miał wtedy zaledwie 49 lat. Film dokończono kilka lat później, do kin trafił w 2005 r.

 

W Polsce wznowienia doczekały się dwa kolejne tomy tego cyklu wydane w jednej książce: "Restauracja na końcu wszechświata" oraz "Życie, wszechświat i cała reszta". Pozostałe tomy to: "Cześć, i dzięki za ryby", "W zasadzie niegroźna" oraz "I jeszcze jedno...".

 

"Istnieje teoria – napisał Adams - że jeśli ktoś się dowie, dlaczego powstał i czemu służy wszechświat, to cały kosmos zniknie i zostanie zastąpiony czymś dziwniejszym i jeszcze bardziej pozbawionym sensu. Istnieje także teoria, że już dawno tak się stało".

 

Tak pisze zagorzały ateista, jakim był Douglas Adams. To jemu Richard Dawkins zadedykował książkę "Bóg urojony".

 

"Trylogia" Adamsa ukazała się dotąd w nakładzie ponad 15 mln egzemplarzy i z pewnością jej sprzedaż jeszcze się nie zakończyła, nie tylko w Polsce. (PAP)

 

zbw/ zan/

Podziel się
Ocena: 0 głosów

LogowanieNie pamiętam hasła

Rejestracja

Komentarze: 0
Skomentuj Zobacz wszystkie  

Uwaga Redakcje!

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w serwisie "Nauka w Polsce" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

 

PAP S.A. zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - www.naukawpolsce.pap.pl. W przypadku portali społecznościowych prosimy o umieszczenie jedynie tytułu i leadu naszej depeszy z linkiem prowadzącym do treści artykułu na naszej stronie, podobnie jak to jest na naszym profilu facebookowym. 

 

Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów video.

 

Informacje tekstowe z kategorii "Świat" można pozyskać odpłatnie abonując Serwis Nauka i Zdrowie PAP. Serwis ten zawiera ponadto wiele innych najnowszych doniesień naukowych z zagranicy oraz materiałów dotyczących szeroko rozumianej problematyki zdrowotnej. 

 

Informacje na temat warunków umowy można uzyskać w Dziale Sprzedaży i Obsługi Klienta PAP, tel.: (+48 22) 509 22 25, e-mail:  pap@pap.pl

 

Informacje o przedruku artykułów z Serwisu Nauka w Polsce, prośby o patronaty medialne, informacje o prowadzonych badaniach, organizowanych konferencjach itd., prosimy przesyłać na adres: naukawpolsce@pap.pl

 

 

Najpopularniejsze materiały

więcej

Książka

Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach Czy Ziemia to komputer? „Głęboka myśl” ponownie w księgarniach

Wznowienia doczekały się kultowe książki Douglasa Adamsa, w których opisuje on m.in. „Głęboką myśl” - maszynę, której nazwę koncern IBM nadał swemu komputerowi szachowemu - Deep Thought.

Więcej

Myśl na dziś

Wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami.
Adam Mickiewicz

Nasz blog

Planetarne zoo Planetarne zoo

Ciemne jak smoła, lekkie jak styropian czy pokryte szafirowymi chmurami – takie bywają badane w ostatnim czasie pozasłoneczne planety. Niektóre z nich mogą się okazać bardzo przydatne dla nauki.

Więcej

Tagi