Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
18.07.2017 aktualizacja 27.02.2019

Rusza konkurs FNP o Stypendium im. Leszka Kołakowskiego

Fot. PAP/ Piotr Polak 23.05.2012 Fot. PAP/ Piotr Polak 23.05.2012

Wybitni filozofowie i historycy idei mają szansę uzyskać stypendium w programie im. Leszka Kołakowskiego. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozpoczyna drugą edycję konkursu w tym zakresie. Stypendium to nawet 100 tys. zł.

Celem stypendium jest wyróżnienie uczonych, którzy już na początku swojej kariery naukowej mogą pochwalić się wybitnym dorobkiem w zakresie historii idei i filozofii średniowiecznej i nowożytnej do 1939 r. Wysokość stypendium wynosi do 100 tys. zł.

Kandydatów do stypendium zgłaszają zaproszeni imiennie przez kapitułę wybitni przedstawiciele nauki z całego świata. Do udziału w konkursie nie można się więc zgłosić samemu.

Roczne stypendium może być przyznane zarówno naukowcowi z Polski, jak i z zagranicy. Fundacja oczekuje jednak, że jeśli laureat jest z zagranicy, po otrzymaniu stypendium przyjedzie na dowolny okres do Polski w celu nawiązania kontaktów z polskim środowiskiem naukowym.

Jak mówi wiceprezes FNP prof. Włodzimierz Bolecki, stypendium jest wyrazem chęci uhonorowania dorobku prof. Leszka Kołakowskiego, jednego z najwybitniejszych umysłów drugiej połowy XX wieku, a także promowania polskiej myśli filozoficznej na świecie.

Wyboru laureata dokonuje kapituła, w skład której wchodzą filozofowie i historycy idei o międzynarodowym autorytecie: prof. Tadeusz Gadacz z Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, dr Dmitri Levitin i Sir Noel Malcolm z Uniwersytetu Oksfordzkiego, prof. Steven Nadler z Uniwersytetu Wisconsin-Madison, prof. Dominik Perler z Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie, prof. Bogdan Szlachta z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Catherine Wilson z Uniwersytetu w Yorku.

Kapituła będzie analizować dorobek naukowy kandydatów oraz ich plany badawcze.

Konkurs jest organizowany co dwa lata. Pierwszym stypendystą programu został dr Dmitri Levitin – historyk idei i historyk filozofii z Uniwersytetu Oksfordzkiego, autor publikacji poświęconych historii nowożytnej myśli europejskiej, m.in. historii filozofii, nauki, medycyny i stosunkom pomiędzy państwem a Kościołem.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024